Domácí

Na řidičák si pěkně počkáte! Magistrátům chybí komisaři

Pokud si budete chtít udělat řidičský průkaz, může se vám stát, že na něj budete muset čekat třeba i několik měsíců. Podle autoškol i magistrátů velkých měst totiž zoufale chybí komisaři, kteří by žáky zkoušeli. Důvodem jsou prý vysoké kvalifikační požadavky a nízké mzdy.

Autoškolu sice můžete úspěšně dokončit, na finální test a závěrečnou jízdu si ale budete muset počkat. Žadatele o řidičáky nemá kdo vyzkoušet.

"Začal být větší zájem o autoškoly. Před půl rokem tam bylo sedm komisařů, teď dva odešli. Přitom potřeba by jich bylo minimálně devět," říká František Šimek, majitel plzeňské autoškoly.

Komisaře zaměstnávají radnice nebo magistráty. Musejí mít minimálně vyšší odborné vzdělání a splnit náročné zkoušky. Pak ale spadnou do nízké platové třídy s platem 15 až 20 tisíc hrubého. Odcházejí proto jinam.

Související obsah

"Jestliže tady jsou všude billboardy 'přijememe skladníka za 30 tisíc', tak je jasné, že lidé budou o změně práce přemýšlet," myslí si Jiří Marek, vedoucí komisařů plzeňského magistrátu.

Největší problémy jsou v Plzni a Praze, kde komisařů chybí nejvíce. Autoškoly tam přitom měsíčně dokončí stovky lidí. "Prodlužuje se čekací doba na závěrečnou zkoušku žáka. Já si myslím, že největší problém, co se týče zkušebních komisařů, je jejich nedocenění," je přesvědčen majitel autoškoly Jaroslav Ebenstreit z Plzně.

Související obsah

Kromě nízkých platů musejí komisaři před nástupem absolvovat náročné týdenní školení. To ale ministerstvo uspořádá v průměru jen dvakrát do roka. "Je dost složité najít takového pracovníka, natož ho zaplatit," pokračuje Marek.

Problémy se dají očekávat i v dalších městech, například v Ústí nad Labem jsou na stotisícové město jen tři komisaři. Z toho jeden už dal výpověď.

Martin Kočárek/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události