Honička

Honiček s policií přibývá! Neujede téměř nikdo, jen si zvýší trest

V Česku přibývá policejních zásahů na silnici, při kterých se řidiči snaží ujet. Od začátku roku evidují policisté desítky takových honiček. Například v Královéhradeckém kraji je to v průměru jedna týdně. Přitom podle statistik se téměř nikomu ujet nepovede. Jediné, co takový řidič získá, je vyšší trest.

"Důvody jsou hlavně řízení bez platného oprávnění, řízení pod vlivem alkoholu nebo drog, to, že si je řidič vědom předchozího dopravního přestupku," vysvětlil policejní mluvčí Jan Čížkovský, proč řidiči nejčastěji ujíždějí od nehod nebo jiných přestupků.

Všechno to jsou závažná pochybení, jenže důsledky takové honičky mohou být mnohem horší. "Dělá to třeba i proto, že má pak pocit vítězství, že porazil policii," myslí si policejní psycholožka Jana Bártová.

Jenže to se stane málokdy. Z ujíždějícího řidiče se ovšem rázem stává zločinec, který ohrožuje okolí a také zdraví policistů. Když řidič odmítá zastavit i přes opakované výzvy, přijde na řadu hrubá síla.

Velmi účinným prostředkem, jak zastavit ujížděče, je zastavovací pás. Je téměř 5 metrů dlouhý a má kovové hroty. "Mezi donucovacími prostředky lze použít i služební zbraň," uvedl Libor Haken z pořádkové jednotky policie.

Související obsah

Právě střelba je poslední možností, zpravidla honičku ukončí. Buď se řidič konečně umoudří, nebo už dál jet nemůže. "Ujet se vlastně nepodaří skoro nikdy nikomu," doplnila Bártová.

Sankce s každým neuposlechnutím výzvy k zastavení rapidně stoupají. Když ujížděč autem ohrožuje další řidiče nebo chodce, může být obviněn z obecného ohrožení se sazbou až 8 let za mřížemi. Když ale úmyslně najíždí na policisty nebo každého, kdo se ho pak snaží zastavit, může to soudce kvalifikovat jako pokus o vraždu. A tam je sazba ještě vyšší.

Filip Pultar/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události