Bezpečnost

Hazard za volantem? Pozor na nástrahy podzimního provozu!

Hazard za volantem? Pozor na nástrahy podzimního provozu!
Zdroj: AKTU.cz

S blížící se zimou se podmínky na silnicích zhoršují. Řidiče může překvapit špatná viditelnost, zvěř nebo náhlá změna na povrchu silnice. Máme pro vás několik tipů pro bezpečnější jízdu.

Světelný smog ve městě

S příchodem zimního času probíhají odpolední dopravní špičky těsně před setměním nebo až ve tmě. Nízké zapadající Slunce či světelný smog od blinkrů, brzdových světel a světel v protisměru můžou výrazně zhoršit orientaci v provozu. Pro zlepšení viditelnosti v těchto situacích je důležité mít čistá skla, a to především zevnitř.

Osvětlené šmouhy na sklech vystupují a zakrývají výhled. Když do toho začne sněžit nebo pršet a nemáte v pořádku stěrače, můžete se ocitnout v situaci, kdy nestačíte včas reagovat. “Nejčastější příčinou nehod ve městě je nepozornost a nedodržení bezpečné vzdálenosti,” říká Pavel Foltýn z Auto ESA. Pro bezpečnou jízdu ve večerním městském provozu mějte čistá skla a na nikoho se nelepte.

Jízda v mlze

Mlha je stejně nepříjemná ve dne jako v noci. Když se před vámi začnou rýsovat vybledlá světýlka, nedokážete častokrát poznat, zda vozidlo jede nebo stojí, ani jak je daleko. Přesně takhle vás vidí další řidiči. Podle statistik je pravděpodobnost usmrcení účastníka silničního provozu dvakrát vyšší za mlhy než jindy.

Mlhovky v autě nejsou jenom pro vás, ale hlavně pro ostatní účastníky provozu. V mlze zpomalte, na nikoho se netlačte a nenechte se nutit k rychlejší jízdě od méně opatrných řidičů za vámi, kteří díky vám lépe vidí a lepí se na vás. Když vyjedete z mlhy, nezapomeňte mlhovky vypnout! V noci dokáží nepříjemně oslňovat.

Mnozí řidiči, hlavně ti sváteční, neumí mlhovky na svém autě ovládat. “U některých vozů není zapínání mlhovek dostatečně intuitivní a je potřeba ho mít zažité. Hledání během jízdy může být nebezpečné,” říká Pavel Foltýn.

Srážky se zvěří

Srážek se zvěří stále přibývá. Podle Centra dopravního výzkumu byl počet srážek registrovaných policií v roce 2010 přes 3000 a v roce 2017 to bylo již 12 000. Je to dáno tím, že přibývá aut a přibývá i zvěře. Na podzim je zvěř aktivnější v migraci, nejvíce pak po setmění.

Rizikové úseky jsou vyznačené dopravními značkami, ale vzhledem k narůstajícímu počtu zvěře platí výstraha téměř všude. Pokud už má ke srážce dojít, je lepší držet vůz v přímém směru a pro zmírnění následků pouze brzdit. Zbrklý vyhýbací manévr vám nemusí vyjít, můžete se lehce ocitnout mimo silnici a škody budou mnohem vyšší.

Námraza

I když jsou v těchto dnech teploty pořád nadprůměrné, mrazy nakonec přijdou. Nemusí se jednat o extrémně nízké teploty. Stačí pár stupňů pod nulou v noci, aby se na rizikových místech ráno objevila námraza. Ta se nejsnáze vytváří na mostech, které mohou zespoda promrznout nebo tam, kde stéká voda z polí nebo lesů.

Nejrizikovější úseky jsou označeny modrými odrazkami, ale stejně jako značky pro zvěř nepokrývají zdaleka všechny nebezpečné úseky. Podzimní námrazy jsou záludné hlavně tím, že se objevují nečekaně na jinak dobře sjízdných silnicích. Pokud se s námrazou máte potkat, tak ať je to na zimních pneumatikách a v přiměřené rychlosti dané vaším předvídáním.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události