Reflexní prvky

Mají chránit životy na silnicích. Ale většina je spíš nebezpečná!

Mají chránit životy na silnicích. Ale většina je spíš nebezpečná!
Zdroj: Profimedia

Má to být pomůcka, která ochrání cyklisty či chodce. V šeru, v mlze nebo po tmě má přispět k tomu, aby byli pro řidiče dostatečně viditelní. Tím má chránit jejich životy. Jenže většina reflexních pásek nefunguje tak, jak má. Při rozsáhlé kontrole ČOI totálně propadly.

Výsledky letošní kontrolní akce České obchodní inspekce (ČOI) jsou tristní - 90 % kontrolovaných reflexních pásek nebylo v pořádku! Inspektoři zkontrolovali 37 druhů reflexních pásek a porušení právních předpisů zjistili u 33 z nich.

ČOI se zaměřila na reflexní pásky, které mají spotřebitele chránit při pohybu za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením. Inspektoři kontrolovali plnění základních požadavků - konkrétně se jednalo o fotometrické požadavky podle příslušné normy, požadavky na označení, včetně značení CE a poskytování dalších informací o výrobku.

Související obsah

Naprostá většina výrobků na českém trhu ale neprošla. "Nejčastěji se jednalo o nedostatky, které se týkaly označení CE a retroreflexních vlastností. Celkem nevyhovělo téměř 90 % kontrolovaných reflexních pásků," popisuje mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Prodejci a distributoři nebezpečných výrobků ve většině případů porušili zákon a dostali 27 pokut ve výši 317 000 Kč. Zároveň ČOI zakázala prodej nevyhovujících reflexních prvků nebo nařídila odstranění zjištěných nedostatků.

Související obsah

Inspekce zároveň doporučuje spotřebitelům, aby si pořídili takové reflexní pásky, které jsou opatřeny povinnými údaji, jako je označení CE, identifikační údaje o výrobci a výrobku. Z kontrol vyplynulo, že výrobky splňující tyto zákonné povinnosti zároveň měly v pořádku i retroreflexní vlastnosti.

Takto by měla vypadat vyhovující páska:

Zdroj: ČOI

A takto vypadá neoznačená a nevyhovující:

Zdroj: ČOI
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Reflexní prvky

Důležité Události