Výmoly

Tankodrom nebo silnice? MAPA deseti nejhorších úseků v Česku!

Tankodrom nebo silnice? MAPA deseti nejhorších úseků v Česku!
Zdroj: Výmoly.cz

Nejhorší silnice v Česku? Motoristé jednoznačně zvolili úsek v obci Lhota Rapotina na Blanensku. Notoricky známá cesta, kterou “zdobily“ obří výtluky, tak získala titul “Nejhorší díra republiky“. Podívejte se na další šílené silnice, které měly nejhorší hodnocení v tradiční anketě projektu Výmoly.cz.

“Dva výmoly podobné spíše výkopu! Přes celou silnici a neustále se zvětšují.“. Tak komentují řidiči nejhorší silnici v Česku. Úsek v obci Lhota Rapotina na Blanensku přihlásili už v roce 2013 do projektu Výmoly.cz. A letos v anketě dostal nejvíc negativních hlasů.

"Dobrou zprávou nicméně je, že náš projekt pomohl k tomu, že se výmoly v problematické části komunikace podařilo opravit," komentuje Petr Čaník z Výmoly.cz. Alespoň dočasně - provizorní oprava proběhla na jaře a teď na podzim znovu.

Související obsah

"Je vidět, že o této silnici silničáři vědí a snaží se dělat maximum pro sjízdnost tohoto úseku. Jsme přesto přesvědčeni, že v letošní anketě o největší díru v republice si tento úsek prvenství zaslouží, protože obecně jsou silnice v této turisticky vyhledávané oblasti Moravského krasu ve špatném stavu. Silnice u Lhoty Rapotina je jen jeden z mnoha poškozených úseků,“ vysvětluje Čaník.

V letošním osmém ročníku ankety o “nejhorší díru v republice” letos hlasovalo téměř 100 tisíc lidí. “Během ročníku 2018 upozornili motoristé na téměř tisíc silničních úseků, které vyžadují opravu. Přes 38 % z nich se už přitom renovace dočkala. Proti loňským 34 % jde o pozitivní navýšení,“ říká Jan Marek z pojišťovny Generali, která projekt Výmoly.cz zaštiťuje.

Nejvíce výmolů letos řidiči hlásili na komunikacích Středočeského kraje. Za osm let trvání projektu nahlásili už přes 7600 děr. Více než 45 % z nich je k dnešnímu dni opraveno.

Podívejte se na deset nejhorších úseků letošního roku na mapě:

Z deseti nejhorších úseků je v současné chvíli polovina opravena, zbylé na nápravu stále čekají.

Desítku nejhorších výtluků si můžete prohlédnout i na videu:

Výmoly.cz je celoroční projekt, kam mohou motoristé posílat informace o stavu silnic průběžně. Silničáři web sami sledují a snaží se na připomínky co nejdříve reagovat. Cílem je propojení komunity řidičů se správci silnic a efektivní spolupráce. Do projektu je aktuálně zapojeno přes pět tisíc aktivních uživatelů z celé ČR.

A pojišťovna Generali přidává i pár rad, co dělat, pokud si o některý ze stovek neoznačených výmolů poškodíte auto:

1. Umožní-li to bezpečnost na komunikaci, vše (auto, výtluk a jeho okolí) je přímo na místě potřeba zdokumentovat (fotografie, videa, svědecké výpovědi). V případě nepojízdnosti auta doporučujeme kontaktovat asistenční službu vlastní pojišťovny.


2. Úhradu následků takové nehody lze žádat po vlastníkovi komunikace. U dálnic a silnic I. třídy je to stát. V případě silnic II. a III. třídy jsou to kraje, na jejichž území se rozbitý úsek silnice nachází. Místní komunikace vlastní obce.


3. Za škodu odpovídá vlastník komunikace mj. v případě, že řidič díru nebo výtluk na silnici nemohl předvídat nebo nebyly dostatečně označené (např. dopravní značkou „nerovnost vozovky“). Vlastníci komunikace, respektive její správci mívají uzavřeno pojištění odpovědnosti, ze kterého se škoda může hradit.


4. Každá situace se vždy posuzuje podle konkrétních okolností (dodržení předepsané rychlosti vs. stav vozovky atd.).


5. Neodškodní-li vlastník komunikace, rychlejším a jednodušším řešením je úhrada opravy z havarijního pojištění (zvlášť u škod, kde došlo k rozsáhlejšímu poškození než jen např. k proražení pneumatiky – u havarijního pojištění je totiž potřeba počítat ještě se spoluúčastí).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události