Nehoda

Nehod přibývá hrozivým tempem, hlavně s chodci, varují záchranáři

Nehod přibývá hrozivým tempem, hlavně s chodci, varují záchranáři
Zdroj: TV Nova

Tempo, jakým v posledních dnech přibývá dopravních nehod, je až hrozivé. Nehody přitom často mají tragické následky, varují plzeňští záchranáři. Nad tím, jak vzrostl počet sražených chodců, jen nevěřícně kroutí hlavami. Všechny účastníky silničního provozu nabádají ke zvýšené opatrnosti.

Česko má za sebou nejhorší období roku, pokud jde o dopravní nehody s tragickými následky. Že je podzim rizikovým obdobím, potvrdil pro TN.cz i ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Před rapidním nárůstem nehod, často i fatálních, teď varují i plzeňští záchranáři.

Upozorňují, že během posledních dvou týdnů zasahovali hned u několika tragických nehod. Například u Klatov při čelní srážce zemřeli oba řidiči, u Domažlic zemřel spolujezdec a na Rokycansku mladík předjel dvě vozidla, vyletěl ze silnice a narazil do stromu.

Co je ale alarmující, tak je rostoucí počet sražených chodců. Třeba 8. listopadu v Plzeňském kraji vyjížděli záchranáři hned ke třem takovým případům, auta srazila desetiletého školáka, devatenáctiletou ženu a sedmasedmdesátiletou seniorku. Tento pátek opět auta v Plzeňském kraji srazila v jeden den tři chodce.

Nárůst přičítají nepozornosti a nepřizpůsobení rychlosti povětrnostním podmínkám. "Chodci by si měli uvědomit, že v mlze a za šera je jejich viditelnost rapidně nižší, nosit reflexní prvky a především se vždy rozhlédnout, a to i na přechodech pro chodce," radí záchranáři na svém webu. Řidiče nabádají, aby zvolnili tempo a hlavně si vždy důkladně očistili přední sklo.

Související obsah

"Už v autoškole nás učili, že automobil je jednou z nejnebezpečnějších zbraní. Vždyť následkem dopravních nehod zemře celosvětově přes milion lidí ročně(!), tedy více, než si vyžádají všechny současné válečné konflikty dohromady. Ve státech EU, které patří k nejvyspělejším, je to pak za rok 25 - 30 tisíc obětí. Přitom stačí jen větší rozvaha a méně spěchu, aby se mnohým nehodám dalo předejít," vysvětluje Vítězslav Sladký z plzeňské záchranky.

"Každá tragická nehoda se podepíše nejen na rodinách obětí, ale i přeživších viníků, kteří jsou vystavení trestnímu stíhání i několikaletému zákazu řízení," dodal Sladký s tím, že nárůst nehod byl v posledních dnech a týdnech v Plzeňském kraji skutečně extrémní.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události