řidičský průkaz

Tisíce lidí musí vyměnit řidičáky! Úřady nestíhají, varuje ministerstvo

Pro spoustu lidí je teď nejvyšší čas na výměnu řidičského průkazu. Přitom ještě asi čtvrtinu z těch, kterým platnost oprávnění v tomto roce vyprší, čeká jednání na úřadech. Vyřízení nového řidičáku trvá až dvacet dnů, mnohým tak hrozí pokuta za porušení zákona.

 V tomto roce končí platnost více než 620 tisíc řidičských průkazů. V letech 2007 a 2008 se totiž hromadně měnily průkazy s neomezenou platností za desetileté. K tomu se přidala řada řidičů z povolání, kterým končí průkazy vydávané na pouhých pět let.

Podle údajů ministerstva dopravy o nový řidičák zatím požádalo zhruba 520 tisíc lidí. Dalších asi sto tisíc řidičů to bude muset stihnout v posledních týdnech roku.

Výhodou je, že od letošního července se nemusí na městský nebo obecní úřad v místě bydliště, ale žádost přijme jakýkoliv úřad. Výměna je bezplatná, navíc není potřeba s sebou nosit fotografii.

Související obsah

Ovšem lidé, kteří věci nechávají na poslední chvíli, by měli počítat s tím, že nový doklad mohou dostat až dvacet dnů po přijetí jejich žádosti.

Přitom ten, kdo za volant usedne bez platného řidičského oprávnění, riskuje pokutu dva tisíce korun na místě nebo dva a půl tisíce ve správním řízení.

Zdeněk Čík/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události