Mrazík

Po silnicích se prohánějí saně! Mají motor ze staré škodovky

“Tumáš sáňky jako loďky, krásné sáňky samochodky! Samochodky, samovodky, samy řídí, samy jedou,“ hlásí baba Jaga v kultovní pohádce Mrazík. Saně, které sestrojil slovenský truhlář, připomínají spíš luxusní verzi samotného dědy Mrazíka. Stojí na základech staré škodovky a každý rok skutečně vyjíždějí do ulic.

Truhlář Daniel Hayden se netají tím, že ho inspirovala přes padesát let stará sovětská pohádka. “Nadchl mě film Mrazík, jak tam jedou sáňky samy po sněhu...“ vypráví.

A tak vzal starou škodovku a postavil z ní motorové saně. Vyzdobil je vatou, lucernami, rolničkami a třpytivými doplňky. Pod dřevěnou kapotou skutečně frčí stařičký motor ze škodovky. “Je to zamaskované auto,“ říká majitel samochodek.

Související obsah

Speciální plná kola prý nemůžou mít defekt, na druhou stranu s nimi saně můžou “létat“ maximálně 40 až 50 km/h. Aby se lépe kočírovaly, mají nové brzdové destičky i lanka k ruční brzdě. A “slovenský Mrazík“ by si s nimi prý troufnul i na technickou. “Vše jsme dělali tak, aby auto bylo schopné jízdy. A kdybychom teď jeli na STK, abychom prošli,“ říká Hayden.

No, pár detailů, se kterými by nejspíš měli technici problém, by se tu našlo.

Ale o to nejde. Sáňky většinu roku stojí v garáži, vyjíždějí jen na pár dní v roce. Za volant usedá čert a anděl s Mikulášem v provozu nahrazují chybějící blinkry...

TN.cz / TV Markíza,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události