Bezpečnost

Jak bezpečně řídit v předvánočním provozu? 7 rad pro méně zkušené

Jak bezpečně řídit v předvánočním provozu? 7 rad pro méně zkušené
Zdroj: Profimedia

Předvánoční období může být na silnicích hodně nepříjemné. Je nejsilnější provoz v roce a mohou nás zaskočit náhlé změny počasí. Vyjede i mnoho nezkušených řidičů. Takže pro ty, kteří mají málo zkušeností, přinášíme tipy na bezpečnou jízdu v zimních podmínkách.

"Pro bezpečnost na silnicích v zimě je nejdůležitější správná příprava. Zima by vás neměla zaskočit. To se netýká jen pneumatik, ale i další zimní výbavy vozidla. Připravit byste se měli také na jiný styl jízdy," říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

Procvičujte se

Zamrzlé silnice jsou úplně jiným hřištěm než vozovky v jiných ročních obdobích. Na sněhu je brzdná dráha třikrát delší než na suchu a na ledě dokonce desetkrát. S pedálem plynu i brzdy se musí zacházet mnohem jemněji, abyste zabránili protáčení kol, zablokování brzd nebo přetížení, které by vás mohlo vyhodit ze silnice. I pokud máte auto s kontrolou trakce a s ABS, je dobré si například na opuštěném parkovišti vyzkoušet, jak vaše reaguje. Ideální pro získání zkušeností je absolvovat školu smyku.

Související obsah

Pečujte o autobaterii

V nízkých teplotách pracuje autobaterie jen zhruba na polovinu letního výkonu. V zimě jí prospívají dlouhé cesty, kdy se stačí dostatečně dobíjet. Naopak ji vyčerpávají krátké cesty
a zapnuté spotřebiče, když neběží motor. Největšími žrouty jsou světla, motorky stěračů, stahování oken, rádio, větrání a topení. Stojí za to investovat do startovacích kabelů pro případ, že se baterie úplně vybije a vůz nepůjde nastartovat.

Výbava do drsných podmínek

Pokud jedete na dlouhou cestu, počítejte s tím, že byste mohli uvíznout v zácpě. Hlídejte si, abyste měli vždy dostatek paliva. Stojí za to zabalit si nouzové občerstvení, baterku a power banku na dobíjení telefonu. Pokud míříte na hory, rozhodně přibalte řetězy nebo textilní návleky na kola. I plastová lopatka na sníh vám dokáže ušetřit hodně práce a běhání.

Sníh na kapotě

Pokud sněží, je před každou jízdou potřeba omést celý vůz. To znamená kapotu, střechu i kufr. Sníh, který byste na autě nechali, začne v rychlosti nekontrolovaně odletovat a může vám nebo řidiči za vámi nečekaně na pár cenných vteřin zakrýt výhled. Pořiďte si pro tento účel do auta smeták, kterým dosáhnete až doprostřed střechy vašeho auta.

Škrábání oken

To nejhorší, co může řidič udělat, je vyškrábat si tenké průzory plastovou kartou a zbytek oken rozmrazovat až za jízdy. Jízdou naslepo ohrožuje sebe a všechny ostatní. Pořiďte si škrabku s dlouhou rukojetí a rukavicí, abyste mohli pohodlně a úplně oškrábat všechna okna. Když je velký mráz, nastartujte motor a pusťte topení na sklo na maximum. Také zapněte vyhřívání zadního skla a zrcátek, pokud ho vůz ve výbavě má. Po chvilce zahřívání zevnitř, bude škrábání mnohem jednodušší. Ekologie musí chvíli ustoupit bezpečnosti...

Vidět a být viděn

Když máte dobře odmrazena všechna skla, je hotová jen polovina práce, která zaručí dobrou viditelnost. Stejně důležité je, aby vás viděli i ostatní řidiči. Před jízdou věnujte minutku kontrole světel, omeťe je a ujistěte se, že všechna správně svítí. Při výrazně snížené viditelnosti používejte mlhovky. A nezapomeňte je vypnout v jasnějších podmínkách. To pak dokážou nepříjemně oslňovat ostatní.

Související obsah

Vyhněte se extrémním podmínkám

"Nejlepší způsob, jak zůstat v bezpečí za špatného počasí je vůbec nevyjíždět, pokud to není nezbytně nutné. Jestliže nemáte dostatek zkušeností, požádejte raději zkušenějšího člena rodiny nebo kamaráda, pokud musíte někam jet autem. Když už jste za volantem ve špatných podmínkách, buďte opatrní a ohleduplní k ostatním účastníkům silničního provozu," radí Pavel Foltýn z Auto ESA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události