Pojištění

Povinné ručení znovu zdražuje! Nejvíce si připlatí tito řidiči

Za povinné ručení si letos připlatíme. Až o 80 procent více zaplatí častí viníci dopravních nehod. Platí totiž, že čím rizikovější řidič, tím vyšší cena pojistného. Pojišťovny prý vyplácejí za škody více peněz, než pak vyberou na povinném ručení.

Letos za povinné pojištění zaplatíte v průměru 2869 korun, což je o 3,4 procenta víc než loni. Rizikoví klienti zaplatí průměrně 3680 korun.

V mezinárodním srovnání cen povinného ručení je Česko druhou nejlevnější zemí v Evropě. Nižší pojistné platí řidiči pouze v Estonsku. Kromě řidičů, kteří bourají, si připlatí také statisticky rizikové skupiny - mladí řidiči do 30 let a řidiči nad 65 let.

"Vzhledem k tomu, že mi je pod 30 a že jsem vlastně i v uplynulém roce boural, tak očekávám, že to bude trošku dražší," bojí se jeden z mladých řidičů Jiří Vostatek. "U rizikových řidičů se může zdražení projevit až o 80 procent," upozorňuje mluvčí pojišťovny Kooperativa Martin Káňa.

Výše pojistného ale také záleží na stáří vozu a regionu, kde řidič bydlí. Lidé z menších obcí prý sedají za volant méně často než lidé z větších měst. Jsou proto méně rizikoví a tím pádem ušetří. "Od roku 1992, kdy mám řidičák, jsem nezpůsobil žádnou dopravní nehodu. Zvýšení se mě týká tak o 95 korun," říká Martin Gerold.

Související obsah

 "V cenách povinného ručení se promítá jak narůstající počet škod, tak i jejich finanční náročnost, dále také rostoucí náklady na servis nebo odškodné za zdravotní újmu a případně i pracovní neschopnost," vysvětluje mluvčí Asociace pojišťoven Veronika Exnerová.

Pojišťovny zdražují a hájí se tím, že si lidé pořizují větší a dražší vozy, a s tím rostou i škody, které musí být uhrazeny.

Jana Schillerová/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Pojištění

Důležité Události