Autoservis

Pozor, letí petardy! Kdy hradí silvestrovské škody pojišťovny?

Pozor, letí petardy! Kdy hradí silvestrovské škody pojišťovny?
Zdroj: Profimedia

Rachejtle, petardy a další pyrotechnika na Silvestra tradičně způsobí několik požárů a škod na majetku. Neblaze se může podepsat i na laku vašeho auta. A alkoholem rozjaření slavící dokážou napáchat taky slušné zlo. Na co si dát pozor?

Když chcete svoje auto ochránit před silvestrovským řáděním, nejlepší je samozřejmě zaparkovat do garáže nebo ho ukrýt někam mimo centra dění. Pokud to ve městech vůbec jde...

Na Silvestra pravidelně dochází k více než padesátiprocentnímu nárůstu počtu požárů. Příčina je většinou stejná: Rachejtle a petardy, které se vymkly kontrole. Ale nemusí jít zrovna o požár. Silvestrovská pyrotechnika dokáže na autech napáchat slušné škody i bez plamenů.

"Mezi nejčastější škody po silvestrovských oslavách patří poškození automobilů zábavní pyrotechnikou nebo neznámými vandaly," hlásí každoročně pojišťovny.

Jenomže s úhradou škod to není tak jednoduché. Pojišťovny většinou berou újmy způsobené pyrotechnikou jako vandalismus, stejně jako když vám auto poškodí alkoholem posilněný rozjařený vítač nového roku.

Související obsah

Vandalismus ale nebývá součástí povinného ručení a pojišťovny tak škody rozhodně nehradí automaticky. Krytí škod způsobených vandaly může být součástí některých prémiových úrovní povinného ručení, většinou je ale potřeba za příplatek sjednat připojištění nebo kompletní havarijní pojistku.

Pojištění se pak připlácí podle značky, typu a stáří vozidla. A taky podle místa bydliště majitele auta, pokud pravidelně parkujete na rizikových místech, bude pojistka dražší.

Každopádně je třeba dobře zkontrolovat, co vaše pojistka obsahuje a co přesně kryje.

Ani s pojistkou proti vandalismu ale nemusí být vždycky vyhráno. V případě takové škody je třeba vždy zavolat policii a nechat si škodu zdokumentovat.

Výše škody nehraje roli, zprávu od policie budete potřebovat vždy, i když je škoda jen pár stovek.

Policie má lhůtu na pokus o vypátrání viníka. Pojišťovny hradí odškodnění až ve chvíli, kdy policie případ uzavře nebo odloží. Důležité je, aby policie čin kvalifikovala jako vandalství. Někdy pojišťovny vyžadují, aby to přímo vyplývalo z policejního protokolu.

Kromě škod způsobených petardami pojišťovny v rámci krytí proti vandalismu uhradí i ulámaná zrcátka, antény, poškrábaný lak či prošlápnutou karosérii.

Související obsah

Výše odškodného pak samozřejmě záleží na způsobené škodě, sjednanému limitu plnění a spoluúčasti.

Jestliže vám někdo během silvestrovského veselí poničí auto, ať už ho zaparkujete před domem či třeba za jízdy nebo když budete stát na semaforu, může být i tato událost uhrazena z pojištění odpovědnosti osoby, která škodu způsobila.

Tady je ale podmínka, že se viník je pojištěný a sám se přihlásí, nebo ho najde policie. A pravděpodobnost není moc vysoká...

Navíc u pyrotechniky to platí pouze v případě, že s ní viník zacházel v rozporu s návodem nebo zásadami bezpečného odpálení. Pojištění odpovědnosti se vztahuje na situace, kdy člověk něco neúmyslně opomine a způsobí škodu někomu třetímu. Pokud postupoval podle návodu, musela by se škoda uplatňovat spíš vůči výrobci, a to z titulu vady výrobku.

Na náhradu škody můžete zapomenout, pokud si ohňostrojem "odpálíte" vlastní auto. Těchto případů nebývá mnoho, přesto se i takoví experti najdou (většinou hraje roli i alkohol...). Tak si radši dejte na Silvestra na svoje auta pozor!

Podívejte se na reportáž o nebezpečné pyrotechnice:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události