Nehoda

Nenechte se připravit o peníze! 8 kroků jak postupovat po nehodě

Nenechte se připravit o peníze! 8 kroků jak postupovat po nehodě
Zdroj: TN.cz

Na českých silnicích se vloni stalo 104 764, což je o tisíc více, než v roce 2017. Horší jsou i jejich následky. Meziročně se zvýšil počet obětí, ale i těžce a lehce zraněných. Řidiči přitom často netuší, jak v případě nehody se zraněním správně postupovat a na co mají právo. Podle průzkumu společnosti Vindicia se tak připravují o vysoké částky na odškodném.

Poškození či jejich blízcí ve stresu dělají kroky, kterými se připravují o statisíce korun, říká Tomáš Beck ze společnosti Vindicia, která vymáhá odškodné pro oběti nehod. Její nedávný průzkum ukázal, že poškození z každé nehody získají jen zhruba 30 procent částky, na kterou mají nárok. Více než čtyři pětiny řidičů (85 procent) netuší, co všechno mohou v případě zranění požadovat a co k tomu potřebují.

Tady je 8 jednoduchých tipů, jak by měli poškození postupovat:

1) Zajistěte co nejvíce svědků

“Nehoda je samozřejmě velmi stresující záležitost, natož když jsou u ní zranění. Přesto je ale nutné zajistit si co nejvíce svědků, kteří na místě byli a nehodu viděli. Vezměte si na ně telefonní čísla, požádejte je o jméno. Kdyby kdokoliv přišel se lží o nehodě, svědci potvrdí, jak se nehoda skutečně stala,“ radí Tomáš Beck. Podle něj totiž viník neštěstí velmi často odmítá spolupracovat a přiznat, že právě on udělal osudovou chybu.

Související obsah


2) Nechte si potvrdit, že jste účastníkem nehody

Jde o rychlý a formální úkon, na který se v praxi bohužel často zapomíná. Jakmile má ale zraněný potvrzení o tom, že je účastník nehody, situace se odblokuje. Společnost, která ho jako klienta zastupuje, pak může začít podnikat jednotlivé kroky k tomu, aby pro něj zajistila maximální možné odškodné.

3) Schovávejte si veškeré dokumenty, zprávy a jízdenky

Pro vymožení odškodného je důležité mít veškeré podklady. “Schovávejte naprosto všechny dokumenty, které souvisí nejen s nehodou a vaším zdravotním stavem, ale třeba i s návštěvami rodiny a podobně,“ uvádí Beck. Pokud za zraněným do nemocnice cestuje jeho rodina, měla by si schovávat veškeré projeté jízdenky nebo si psát cesťáky kvůli projetému palivu. I to je součástí odškodnění. Cesťáky si veďte také při kontrolních návštěvách u lékaře. Hned po nehodě také vyfoťte všechny modřiny a šrámy, je třeba je zdokumentovat!

4) Pozor na rozdíl mezi trestněprávním a občanskoprávním sporem

Velmi častou chybou lidí, kteří se chtějí domoci vyššího odškodného, je volba trestněprávního sporu. “Je obvyklé, že když prokazatelný viník nehody nespolupracuje, právník radí hnát celou věc k soudu a řešit vše trestněprávní cestou. To je ale naprosto základní a zásadní chyba! Celý spor posune do naprosto nejisté roviny a navíc ji velmi výrazně protáhne,“ zdůrazňuje Beck. Klíčem je takovou cestu řešit na občanskoprávním základě: odškodnění nemateriální újmy vymoci z povinného ručení.

5) Nenechejte se nachytat nekompetentními firmami

Odškodnění, které pojišťovny přiznají, je podle společnosti Vindicia obvykle jen třetina toho, na co mají lidé skutečně nárok. Lidé se ale bohužel často obrací na společnosti, které inzerují na internetu nabídku rychlé pomoci – ovšem nemají žádné smluvní soudní znalce nemajetkové újmy či advokáty, kteří by pracovali přímo pro ně. Firmy tak narychlo domlouvají spolupráci pro každý jednotlivý případ zvlášť, což má pro klienta často neblahé důsledky. Vždy proto vyhledejte společnost, která má své vlastní advokáty a soudní znalce na posudky bolestného a ztížení společenského uplatnění.

Související obsah


6) Nastudujte si, na co všechno máte právo

Bolestným nároky nekončí. “Lidé v 85 % vůbec netuší, co všechno mohou do odškodnění zahrnout. Je třeba započítat i ušlou mzdu, peníze za cesty k lékaři, to, že se druhý partner musí věnovat domácnosti a i jemu se krátí výdělek. V potaz je třeba vzít i jizvy, nutnost splácet leasing…,“ vypočítává Beck.


7) Nezapomeňte na další své závazky

Dopravní nehoda a její následky často poznamenají celou rodinu na dlouhé měsíce. “Ani v tomto stresujícím období ovšem nezapomeňte plnit své závazky, nebo je alespoň řešte. Splácíte úvěr? Máte hypotéku? Kontaktujte věřitele a dohodněte s ním řešení situace – solidní poskytovatel by vám měl vyjít vstříc. Určitě také plaťte včas obvyklé účty, jako je například nájem. Ať se k řešení nehody nepřidají ještě dluhy,“ varuje Beck.

8) Jak vám nehoda změnila život?

Pro další nároky je klíčový rok poté, co došlo k ustálení stavu poškozených. V té době, už víte, jaká zranění se úplně zahojila a která budou mít důsledky pro váš další život. Právě tehdy můžete uplatnit kompenzaci za to, jak vás nehoda celkově ovlivnila. Byl/a jste aktivní sportovec, který/á několikrát týdně vyrazil/a na kolo či tenis a po nehodě se pohybujete jen o berli? Pak velmi utrpěla kvalita vašeho života a máte nárok na další peníze, a to v podobě ztížení společenského uplatnění, což ve většině případů představuje nejvyšší finanční odškodnění, které poškozenému přísluší.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události