Rychlost

MAPA silničních pirátů. Ve kterém kraji se jezdí nejrychleji?

MAPA silničních pirátů. Ve kterém kraji se jezdí nejrychleji?
Zdroj: Profimedia / Besip

Nepřiměřená rychlost je dlouhodobě nejtragičtější příčinou dopravních nehod. Vloni měla na svědomí téměř každé třetí těžké zranění a hlavně 218 lidských životů, což je 39 % ze všech obětí nehod na českých silnicích. Kde jezdí řidiči nejrychleji? Podívejte se na mapu.

Ústecký kraj a Vysočina. To jsou regiony, ve kterých se podle statistik vloni nevíce a nejčastěji překračovaly povolené rychlostní limity na silnicích mimo obce a města.

Ukazuje to následující mapka. Na sledovaných úsecích se měří celkový počet aut, uvedená procenta pak znamenají, jak velký podíl řidičů překročí rychlost o víc než 10 km/h. Statistiky každoročně sleduje a vyhodnocuje Centrum dopravního výzkumu (CDV).

Zdroj: BESIP

Nepřiměřená rychlost zůstává nejčastější příčinou dopravních nehod, v některých krajích se tento prohřešek podílel na všech usmrcených i více než z poloviny. A právě v Ústeckém kraji a na Vysočině patří loňská bilance mezi nejtragičtější. Na Ústecku má vysoká rychlost na svědomí 21 životů, což je 57 % ze všech obětí nehod v regionu. Na Vysočině je pak výrazný podíl těžce zraněných: těch bylo v kraji kvůli nepřiměřené rychlosti 50, což je 43 % ze všech těžce zraněných.

Související obsah

Celkově počet životů, které vyhasly na českých silnicích kvůli příliš vysoké rychlosti, vloni opět stoupl. Obecně platí, že čím nižší třída komunikace, tím vyšší je podíl mrtvých. “Meziročně vzrostl počet usmrcených o 42 osob. Ve Středočeském kraji bylo usmrceno o 23 osob více, v Moravskoslezském pak o 13 osob více. V důsledku nepřiměřené rychlosti bylo meziročně těžce zraněno o 87 osob více,“ uvádí CDV.

Problémy s dodržováním rychlostních limitů mají čeští řidiči dlouhodobě. V předchozích průzkumech CDV přiznalo překračování nejvyšší dovolené rychlosti do 10 km v hodině průměrně 86 procent respondentů. Těch, kteří jezdí ještě rychleji, bylo 66 procent.

Rizikovou skupinou jsou hlavně mladí. Podle dlouhodobých statistik nejvíc limity překračují řidiči od 18 do 25 let. A nejvíce fatálních nehod v důsledku nepřiměřené rychlosti způsobí řidiči s maximálně rokem praxe.

Související obsah

S dodržováním rychlostních limitů ale mají problém řidiči na celém světě. Podle OSN na dálnicích překračuje maximálně povolenou rychlost 10 až 50 procent řidičů, na silnicích mimo obec 10 až 60 procent, při jízdě v obci je to 30 až 60 procent.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události