Alkohol za volantem

Alkohol a drogy na silnicích. Ve kterém kraji zabíjejí nejvíc?

Alkohol a drogy na silnicích. Ve kterém kraji zabíjejí nejvíc?
Zdroj: Jan Schejbal / Empresa Media / Profimedia

Alkohol a drogy měly vloni na českých silnicích skoro o polovinu víc obětí než v roce 2017. Obrovský nárůst znamená nejvíce usmrcených v důsledku požití alkoholu a jiných návykových látek od roku 2011!

Přibližně každou 8. oběť loňských dopravních nehod má na svědomí alkohol nebo drogy. “Počet usmrcených v důsledku požívání alkoholu a jiných návykových látek narostl téměř o polovinu,“ upozorňuje vedoucí oddělení Besip ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Během roku 2018 vyšetřovala policie celkově 104 764 nehod. Z toho 4626 kolizí způsobili lidé, kteří měli v krvi alkohol. To je o 375 případů víc než v roce 2017.

Související obsah

Drogy asistovaly u 260 nehod, to znamená nárůst o 29 případů. V 54 případech byla u viníka nehody zjištěna přítomnost alkoholu i drog současně.

V celkovém součtu zahynulo při těchto nehodách 76 lidí, meziročně o 24 víe. Těžce zraněno bylo 233 osob, což je o 19 víc než rok před tím.

Nejvíc smrtelných nehod (33, meziročně + 10) zavinili řidiči, kteří měli v krvi přes 1,5 promile. Viníci s nejnižší hladinou alkoholu (do 0,24 promile) mají na svědomí 4 lidské životy.

(Ne)vinní cyklisté?

Mezi jednotlivými skupinami účastníků silničního provozu panují enormní rozdíly. Alkohol asistoval u ohromujících 27 procent nehod zaviněných cyklisty. “Zatímco v případě automobilistů to bylo 4,2 procenta, v případě chodců to bylo cca 14 a cyklistů dokonce 27 procent. Jasná odpověď na to, zda uvažovat o možnosti povolit cyklistům jízdu s půl promile alkoholu v krvi,“ říká Roman Budský z Platformy Vize nula s narážkou na parlamentní debaty o prolomení nulové tolerance u cyklistů.

Nejhorší bilanci v souvislosti s alkoholem a drogami mají Středočeský, Jihočeský a Moravskoslezský kraj. Pod vlivem tam bouralo nejvíc řidičů a návykové látky si tam vyžádaly i nejvíc obětí (10).

Během roku 2018 vyšetřovala Policie ČR celkově 104 764 dopravních nehod, při kterých zahynulo 565 osob, dalších 2 465 bylo zraněno těžce a 25 215 lehce. “Na jeden tisíc vyšetřovaných nehod zemřelo 5,39 osoby. Pravděpodobnost, že dopravní nehoda bude smrtelná, se tak meziročně zvýšila o 11 procent,“ podotýká Roman Budský.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události