Vybržďování

Řidič nenechal vyjet autobus, pak ho vybrzdil a blokoval. VIDEO

Řidiči autobusů si stěžují na šoféry aut, že je často nenechají vyjet ze zastávky. Jenže bez viny často nejsou ani sami řidiči autobusů. Hlavně u dlouhých souprav se může stát, že dají pozdě znamení a řidiči osobních aut nestačí zareagovat. Vznikají pak zbytečné nehody.

Redakce zpravodajství TV Nova získala video z jedné z posledních konfrontací řidiče autobusu s šoférem osobáku. Autobus na něm spouští blinkr a chystá se vyjet ze zastávky. Projíždí několik aut. Vozidlo plné cestujících se dává do pohybu a vtom mu zkříží cestu bílé BMW.

Případ auto versus autobus pokračuje. Bílé vozidlo zničehonic bez varování zastavuje. Řidič autobusu ho objíždí. Vtom se ale auto vedle něj rozjede a blokuje autobusu cestu.

"Zastavil bez upozornění, nedal blinkr, chtěl jsem ho objet jako překážku, to mi neumožnil a ještě víc mě ohrozil," tvrdí řidič autobusu.

Takovéto situace se odehrávají na silnicích dnes a denně. Často zbytečné konflikty pak mohou končit i nehodou. Přednost trolejbusům nebo autobusů přitom upravuje zákon.

"Řidiči ostatních vozidel jsou povinni umožnit vyjetí snížením rychlosti nebo zastavením vozidla," upozorňuje koordinátor BESIT Pavel Rakus.

Související obsah

Šoféři oslovení v anketě TV Nova by všichni přednost autobusu dali za každé situace. "Na přechodu dáte přednost chodci, tak stejně dáte přednost autobusu," tvrdí například.

Tento případ už šetří policie jako přestupek. Na vině je nejspíš právě šofér bílého auta. Jenže podobné situace často nejsou jednoznačné. Omezit provoz nesmí při vyjíždění ani řidič autobusu. Když dojde ke kolizi, jeden pak obviňuje toho druhého. Podle expertů by řidiči měli umět včas předvídat a pak vítězí vzájemná ohleduplnost.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události