Statistika

Největší hříšníci za volantem: Na tyhle si dávejte při cestách pozor!

Největší hříšníci za volantem: Na tyhle si dávejte při cestách pozor!
Zdroj: Thinkstockphotos

Největšími hříšníky za volantem byli v loňském roce převážně čtyřicátníci a to jak muž, tak i ženy. Vyplývá to z analýzy, kterou si nechalo zpracovat ministerstvo dopravy. Celkem policisté rozdali body za bezmála 400 tisíc přestupků, alespoň jeden získal každý čtrnáctý řidič.

Podle statistik jezdili loni nejhůř řidiči na Ústecku, největšími vzorňáky byli naopak Pražáci. Až třetina bodovaných řidičů loni překročila nejvyšší dovolenou rychlost o maximálně 20 km/h. Často se řidiči zapomínali za jízdy připoutat, motorkáři zase zapomínali na přilbu. Ve více než padesáti tisících případech se bodovalo také za používání mobilu za jízdy.

Analýza mluví jasně. Největšími piráty silnic byli v minulém roce muži ve věku 44 let a řidičky o rok mladší. "Jsou to lidé, co si pořád budují kariéru, mají většinou děti, hypotéku a velmi často se snaží všechno stihnout. Proto sem tam někde překročí rychlost nebo jedou na červenou," vysvětluje dopravní expert Robert Kotál.

Lépe na tom ale nejsou ani mladší ročníky. Dobrými sběrateli bodů jsou také šoféři ve věku 24 let. "Je tam tlak vrstevníků, což je silný fenomén. Sám by ten řidič nic neudělal, ale vlastně ho k tomu donutí ti jeho vrstevníci," dodává Kotál.

Související obsah

Podle statistik je také zřejmé, že ženy jsou lepšími a ukázněnějšími řidiči. Podíl bodovaných žen mezi řidičkami je téměř čtyřnásobně nižší, než je to v případě mužů. Na rozdíl od mužů se prý ženy ze spáchání přestupku častěji ponaučily.

Ministerstvo dopravy letos přináší návrh změn bodového systému. Zjednoduší ho na tři sazby bodů nebo nastaví pevně dané blokové pokuty.

pan, Jana Schillerova, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Statistika

Důležité Události