Domácí

Auta už pro Čechy nemají takovou hodnotu. Kupují si raději ojetiny

Mezi Čechy je obrovský zájem o ojetá auta. V loňském roce se jich v republice prodalo na 765 tisíc. To je zhruba o 15 tisíc víc než v roce 2017. Lidé oproti předchozím rokům daleko víc důvěřují autobazarům.

Vůně nové kůže a dokonale naleštěná kapota – zákazníků, kteří to mít nemusejí, přibývá. V kurzu jsou ojetiny. "Zájem našich zákazníků registrujeme už několik posledních let, každoročně ty prodeje stoupají o deset až patnáct procent," uvedl mluvčí autobazaru Pavel Foltýn.

Ceny nových aut se šplhají vzhůru - právě proto jsou alternativní bazarová auta pro zákazníky atraktivní. Průměrná cena prodaného staršího auta byla loni kolem 139 tisíc.

Bazary ojetá auta pravidelně kontrolují. Zákazníci tak mají jistotu, že na ně nečeká nějaká nepříjemnost. "Ta ojetá auta jsou často poměrně kvalitní, navzdory jejich stáří. Dnes se často prodávají vozy třeba z počátku tisíciletí," tvrdí ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

Lidé si raději koupí starší auto a ušetřené peníze, které by dali za nové, si užijí jinak - oblíbené jsou třeba exotické dovolené. A kdo peníze neutratí za cestování, vybavuje si domácnost. "Automobil už dneska není takovým statusovým statkem jako byl kdysi, dnes třeba vybavení domácnosti je mnohem důležitější," říká Kovanda.

Loni autobazary prodali 765 tisíc ojetin - najeto měly průměrně 151 tisíc kilometrů a jejich stáří bylo devět let.
 

Klára Pospíšilová, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události