Česká obchodní inspekce

PŘEHLED: Pumpy prodávají víc nekvalitního benzínu, diesel je lepší

Jak na tom je kvalita pohonných hmot u českých čerpacích stanic? Výsledky loňských kontrol ukazují mírné zhoršení. Řidiči častěji narazí na nekvalitní benzín než na naftu. Nejvíc porušení předpisů kontroly odhalily přes léto.

Česká obchodní inspekce (ČOI) vloni na českých pumpách odebrala a zkontrolovala 2 645 vzorků paliva. Požadavkům jich nevyhovělo 28 (1,1 %). V 19 případech šlo o benzín a v 9 případech o motorovou naftu.

V porovnání výsledků s rokem 2017 je nekvalitních vzorků nafty méně, naopak vzorků nekvalitního benzínu bylo víc.

Zdroj: ČOI

Výsledek to není nijak tragický, oproti roku 2017 se kvalita paliva u českých čerpacích stanic zhoršila jen mírně. Od roku 2015 se drží na podobné úrovni.

Zdroj: ČOI

U benzínu je však rozdíl výraznější a jeho kvalita se postupně zhoršuje poslední čtyři roky. Vyplývá to ze závěrečné zprávy ČOI za rok 2018.

Zdroj: ČOI

ČOI vloni uložila v deseti případech zákaz prodeje pohonných hmot, které nesplňovaly požadavky. Dohromady zakázala prodej 104 582,34 litrů pohonných hmot v hodnotě skoro 3,5 milionu korun.

Z toho bylo:

7 019 litrů nafty v hodnotě přes 215 tisíc korun

97 563 litrů benzínu v hodnotě téměř 3,3 milionu korun

“Kontroly a sledování jakosti automobilových benzinů, motorové nafty, směsného paliva, biopaliva, LPG, CNG a Ethanol (E85) jsou prováděná formou odběrů vzorků a laboratorních rozborů,“ popisuje mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Kvalita v průběhu roku kolísá. Ale nejhorší je evidentně během hlavní motoristické sezóny v letních měsících, kdy bývá palivo paradoxně nejdražší. “Nejvyšší procento nevyhovujících vzorků pohonných hmot bylo zjištěno v měsíci červenci (2,7 %). Nejnižší v měsících říjnu a prosinci,“ upřesňuje Fröhlich.

Zdroj: ČOI

Inspektoři vloni odebrali 1 005 vzorků automobilových benzínů, v laboratoři se ukázalo, že 19 z nich nesplňuje stanovené požadavky. U nafty nevyhovělo 9 vzorků z 1 290. Laboratoře kontrolují i obsah biosložek, ani u nafty, ani u benzínu ale na překročení jejich povoleného podílu nenarazily.

Zdroj: ČOI

Inspektoři také odebrali 300 vzorků LPG a 40 vzorků CNG. Všechny vyhověly všem jakostním požadavkům. Bez připomínek prošlo i 10 vzorků Ethanolu E85.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Česká obchodní inspekce

Důležité Události