Ujetí od nehody

Za ujetí od nehody tvrdší trest! Poslanci chtějí zvýšit pokuty

Poslanci chtějí přísnější tresty pro řidiče, kteří způsobí nehodu a ujedou od ní. Statistiky jsou alarmující. V Česku se takto zachová každý šestý řidič. Většinou jsou tito pachatelé pod vlivem drog nebo alkoholu a ujetím od nehody nebo policejní hlídce se snaží vyhnout trestnímu stíhání.

Svitavsko, únor loňského roku. Řidič se svým vozem srazil cyklistu, nechal ho ležet na silnici a ujel. "Předjížděl vozidlo, nevěnoval se řízení a telefonoval," popsala tehdy policie. Na místo se dokonce vrátil, ale zraněnému cyklistovi přesto pomoc nezavolal a zase odjel.

Policie minulý rok zaznamenala téměř 105 tisíc nehod. Z toho zhruba v 18 tisíc případech řidič z místa vzápětí ujel. Jde o největší číslo od roku 1993. "Ujet, schovat se, zapomenout, vymazat z paměti, není zcela normální," vysvětlil důvody takového chování mluvčí ÚAMK Igor Sirota.

Související obsah

Za ujetí od nehody hrozí pokuta do pěti tisíc korun, k tomu se připíše až sedm bodů v bodovém hodnocení řidičů. Navíc tomu, kdo tento přestupek spáchá dvakrát a vícekrát za rok, mohou úřady uložit zákaz řízení až na půl roku.

Poslanci chtějí tyto tresty ještě zpřísnit. "Prostor tam je. Pokuta by mohla být okolo 20 až 30 tisíc," sdělil poslanec ČSSD Petr Dolínek. "Lidé naprosto nerespektují jakoukoliv autoritu a podle toho to na silnici vypadá. Je velmi žádoucí tento trend otočit jednak změnou k přísnějšímu posuzování těchto skutků, jednak prevencí," uvedl poslanec SPD Radek Koten.

Související obsah

Podle zákonodárců je důležité podobným situacím předcházet. "Když jenom zvýšíte ty tresty a nebude o nich nikdo vědět, tak to ke zlepšení situace nepřispěje," myslí si občanský demokrat Martin Kupka.

Při nehodách, od kterých jejich viníci ujeli, zemřelo loni deset lidí a 45 se těžce zranilo.

Jeden z nejvážnějších případů, kdy řidič ujel od nehody, se stal v roce 2006 na Blanensku. Tehdy osobní auto srazilo 15letého chlapce a řidič, místo toho, aby mu pomohl, ho naložil do auta a zavezl do lesa, kde ho nechal. Chlapec se doplazil zpět k silnici a jen se štěstím přežil.

Kristýna Šimánková/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události