Chodec

Nehod s chodci přibývá. Povinnost mít reflexní pásky často ignorují

Chodci podle záchranářů opět přestávají nosit reflexní prvky a porušují tím zákon. Přitom řidiči právě v tuto dobu čelí ostrému slunci nízko nad obzorem nebo častým mlhám. Od začátku roku na silnicích zemřelo 11 chodců. A šoféři si stěžují, že je nevidí. Nástrah je přitom na silnicích opravdu hodně. V Liberci se o tom přesvědčil i štáb televize Nova.

Cestou na noční kontrolu chodců štáb TV Nova narazil na nečekanou překážku. Po silnici běhalo stádo ovcí. Spolu s majitelem zvířata za chvíli nahnali do bezpečí.

Když začala noční kontrola chodců, na toho prvního neoznačeného nemuseli čekat dlouho. Na silnici ho našli za Frýdlantem. Policista mu dal reflexní pásku a domluvil mu. "Bylo by úplně ideální, kdybyste si ho umístil na některé z míst, která směřují do vozovky," radil chodci policista.

Na opačné straně Frýdlantu čekala další překážka, tentokrát srnky. Vzápětí štáb společně s policisty minul mladou ženu vracející se z odpolední směny. Reflexní pásky měla, ale na kabelce, kterou zakrývala paží.

Zákon chodcům reflexní prvky nařizuje mimo obec, ale ani ve městech nejsou 100% vidět. V tmavém oblečení se chodec stává neviditelným.

Související obsah

"Mají na to talent si opravdu do týhletý tmy brát tmavý věci. Už se mi párkrát stalo, že jsem musel trhnout volantem, že jsem toho člověka viděl opravdu na poslední chvíli. Reflexní pásky, to má tak jeden z deseti," sdělil štábu TV Nova své dojmy jeden z řidičů.

A další pastí pro šoféry je dopolední slunce nízko nad obzorem. Oslovení řidiči se shodují, že je nepříjemné, ostré a oslňuje.

"Za uplynulý rok evidujeme 167 dopravních nehod s účastí chodců, z čehož 47 chodci zavinili. Je to nárůst o 3 %," prozradil TV Nova mluvčí libereckých policistů Vojtěch Robovský. Záchranáři k takovým výjezdům vyráží každý druhý  den.

Související obsah

Podle mluvčí Policejního prezidia Lenky Sikorové už od začátku letošního roku zemřelo 11 chodců. Další desítky se vážně zranily.

Tragicky končí 7 z 10 dopravních nehod, v nichž figurují chodci. Podle expertů k tomu častěji dochází v zimě, což souvisí se sníženou viditelností a dřívějším stmíváním. Kritickými místy jsou okolí škol nebo velkých podniků, kde se pracuje ve směnném provozu.

vbo, Ivan Berka, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Chodec

Důležité Události