řidič

Vláda si chce došlápnout na řidiče seniory. Chystá zvýšení pokut!

Řidiči senioři nejspíš budou dostávat vyšší pokuty, pokud nebudou mít doklad o povinné zdravotní prohlídce. Na starší šoféry si chce došlápnout ministerstvo dopravy. Hned po mladých řidičích totiž nejvíce ohrožují bezpečnost dopravy.

Zhruba před měsícem vjel třiaosmdesátiletý řidič do protisměru na dálnici D5 a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s dalším autem. Těžkým zraněním později podlehl.

Další - asi sedmdesátiletý řidič - se otočil na dálnici D48 nedaleko Českého Těšína do protisměru a bez zaváhání jel dál. Podobných případů se chce ministerstvo dopravy vyvarovat.

"Za jízdu bez dokladu o způsobilosti v současné době hrozí řidiči sankce od pěti do deseti tisíc korun a nový návrh počítá s tím, že se tato sankce zvýší na 7 až 25 tisíc korun," říká mluvčí resortu Lenka Rezková.

Související obsah

Ministerstvo si chce posvítit na seniory, kteří prohlídky u lékaře vynechávají. Povinně by je měli absolvovat všichni řidiči nad 65 let. Podíl seniorů na celkovém počtu obětí nehod neustále narůstá. V roce 2008 byl patnáctiprocentní a loni už byl téměř čtvrtinový.

V Česku usedá za volant přes milion tři sta tisíc lidí nad 65 let a řidičů starších osmdesáti let je téměř sto tisíc.

pez, Lucie Linhartová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu řidič

Důležité Události