Domácí

Cizinci u zkoušek na řidičák podvádí, ministerstvo to neřeší

Cizinci v Česku prý získají řidičský průkaz snáze než Češi. U zkoušek jim asistují tlumočníci, kteří odpovědi znají a podle asociace autoškol prý žadatelům správné odpovědi často radí. Ministerstvo dopravy o problému sice ví, ale nijak ho neřeší. Prý by to bylo zbytečně drahé.

Loni u nás skládalo zkoušky s tlumočníkem zhruba pět a půl tisíc cizinců a podle asociace autoškol existuje v podstatě u každé takové zkoušky podezření, že žadatel o řidičský průkaz podvádí.

"Bohužel se nám v určitých obcích s rozšířenou působností děje, že ten test dělají spíše ti tlumočníci než ten konkrétní žadatel a rádi bychom tuhle tu situace zvrátili," tvrdí Aleš Horčička z Asociace autoškol.

Asociace by proto chtěla, aby ministerstvo dopravy připravilo jazykové mutace testů a nebylo tak už potřeba využívat tlumočníky u zkoušek. Právě to údajně loni v červenci autoškolám slíbilo, jenže teď se k problematice staví zády.

"Vzhledem k tomu že počet cizinců, kterým je udělováno řidičské oprávnění, je v posledních letech poměrně nízký, tak ministerstvo dopravy v souvislosti s náklady v současné době o zavedení etestů v jazykových mutacích neuvažuje," uvedla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

"Tlumočníci u těchto testů nemají vůbec co dělat a uvítali bychom změnu zákona, tak aby tento problém vymizel. Existuje řada možnosti, jak zákon upravit a například jedna z nich je i více jazykových mutací těch konkrétních testu," tvrdí mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

 

Související obsah

Cizinec si u nás může zažádat o řidičák jen v případě, že žije v Česku alespoň půl roku a prokáže vazby k bydlišti. I přesto k nám prý ale jezdí někteří cizinci cíleně jen proto, aby řidičák získali.

"Vždycky předkládám před žadatele i tlumočníka nahrávací zařízení a v případě jakéhokoliv podezření, že dochází k nějakým nejasnostem, tak upozorním tlumočníka, že bych toto oznámil," říká zkušební komisař ze Žďáru nad Sázavou.

I když ministerstvo dopravy tvrdí, že si u nás o řidičák žádá poměrně nízké množství cizinců, každý rok jich přibývá až o několik stovek.
 

Lucie Linhartová, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události