Hacker

Hackeři zmátli Teslu, poslali ji do protisměru. Jednoduchým trikem

Hackeři zmátli Teslu, poslali ji do protisměru. Jednoduchým trikem
Zdroj: Tesla

Skupina čínských hackerů dokázala oklamat software ve voze Tesla Model S. Systém autonomního řízení pak poslal vůz do protisměru. Jak píše portál americké televize CNBC, stačilo jim k tomu pár samolepek.

Autopilot Tesly dokáže rozeznat překážky i dopravní značení a automaticky přejíždět z pruhu do pruhu podle aktuální situace. “Funkce rozpoznání jízdního pruhu Tesly funguje správně v běžném prostředí bez silného světla, deště, sněhu, písku a prachu, ale náš scénář ukázal, že ani to ještě nezvládne správně,“ uvedla čínská laboratoř Keen Security, který se zabývá kybernetickou bezpečností a testuje odolnost systémů proti útokům.

Související obsah

V březnu laboratoř oznámila, že její hackeři dokázali Teslu oklamat, pár týdnů poté zveřejnila i krátké video. Je na něm vidět trik, který experti použili. “Tento druh útoku je velmi jednoduchý,“ upozorňují experti Keen Security Labs.

Na testovací dráze použili pár malých světlých samolepek. Systém autopilota je chybně vyhodnotil jako označení jízdního pruhu, zasáhl do řízení a strhl vůz do protisměru.

Práci čínských výzkumníků možná poněkud ironicky ocenil na Twitteru i sám šéf Tesly Elon Musk. “Dobrá práce. Jako obvykle,“ vzkázal krátce.

Není to totiž poprvé, co čínská laboratoř dokázala hacknout systémy Tesly. Na videu je vidět jejich test s automatickými stěrači, které vůz spouští nejen díky senzorům, ale i na základě obrazu z kamer. Ty oklamal speciálním algoritmem vyvořený obrázek. Číňani před auto postavili obrazovku se zmíněným obrázkem, prý chtěli ukázat, že vyhodnocení reálné situace nemusí být vždy správné.

O dost závažnější je jejich ukázka, jak dokážou řídit vůz pomocí ovladače od herní konzole.

Mluvčí Tesly každopádně upozornil na to, že podmínky pro test byly uměle vytvořeny a nemají s reálným provozem nic společného. Zároveň vzkázal, že autopilot Tesly zatím není určen k tomu, aby plně přebíral kontrolu nad vozidlem. “Řidič může kdykoliv snadno překonat autopilota pomocí volantu nebo brzd a měl by být vždy připraven tak učinit. Vždy může také ovládat nastavení stěračů čelního skla,“ dodal mluvčí.

Související obsah

Skupina z čínské Keen Security Labs se řadí mezi takzvané etické “White Hat“ hackery, protože jejich výzkum má zlepšit bezpečnost systémů různých společností a upozornit je na nedostatky. Laboratoř se hlásí k programu, který sama Tesla vypsala – nabízí odměny šikulům, kteří dokáží prolomit některý ze systému a upozorní firmu na potenciální zranitelnost.

Automobilka se takových výzev nebojí, nedávno předala Model 3 dvojici hackerů, kteří odhalili jinou bezpečnostní chybu. Ta jim umožnila převzít kontrolu nad vnitřním webovým prohlížečem vozu. Tesla se snaží na podobné chyby, reagovat rychlou aktualizací systémů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události