Spotřeba

Ceny paliva letí nahoru. Přečtěte si 10 způsobů, jak snížit spotřebu

Ceny paliva letí nahoru. Přečtěte si 10 způsobů, jak snížit spotřebu
Zdroj: Profimedia

Benzín i nafta zdražují. Dá se očekávat, že ceny před hlavní letní sezónou ještě poletí nahoru. Je množné přesto na palivu ušetřit? Podívejte se na následujících 10 tipů.

Jak ušetřit peníze na stále dražším palivu? S cenou pohonných hmot toho moc nenaděláme, obzvlášť před létem, kdy se tradičně pohybuje jen jedním směrem – nahoru. Nezbývá než zkusit snížit spotřebu a jezdit efektivně.

Přečtěte si několik tipů, jak vytáhnout z nádrže co nejvíce:

1. Snižte váhu

Nevozte zbytečnou zátěž. Ukliďte si v kufru, třeba lopatku a smetáček, který jste vozili přes zimu na odklízení sněhu teď pár měsíců nebudete potřebovat. Když děti zůstanou doma, vyložte i kočárek, koloběžky, kola. Každé přebytečné závaží zvyšuje spotřebu.

2. Zmenšete odpor vzduchu

Sundávejte držáky na kola, příčníky, boxy... nevozte na střeše nic, co zrovna nepotřebujete. Každý takový předmět vytváří zbytečnou překážku v proudění vzduchu a auto pak musí jet na vyšší výkon, aby odpor vzduchu překonalo.

Související obsah

3. Nezanedbejte údržbu

Pneumatiky, olej, brzdy, ložiska. To všechno může mít vliv na spotřebu. Nepodceňujte pravidelnou základní údržbu. Jen podhuštěné pneumatiky můžou spotřebu citelně zvýšit. Vadná ložiska poznáte podle hučivých zvuků od kol, pískání zase znamená, že vám nejspíš špatně fungují destičky a přibržďují auto, i když zrovna nechcete. Zvyšovat odpor motoru můžou i další selhávající součástky, občas si auto nechte zkontrolovat v servisu.


4. Dobře plánujte

Navigace, která umí stahovat online data a pracuje s aktuální dopravní situací, se vyplatí. Pomůže vám vyhnout se kolonám a vybere správnou objížďku. Každé poskakování v zácpě a každá zbytečná zajížďka samozřejmě zvedá spotřebu. Sledujte aktuální informace a cesty si dobře naplánujte tak, abyste se vyhnuli dopravním špičkám a omezením.

5. Vypínejte klimatizaci

Zapnutá klimatizace může spotřebu zvýšit až o 2,5 litru na 100 km. Pokud není v autě opravdu nesnesitelné vedro, nechte ji vypnutou. Nebo to aspoň nepřehánějte s nastavenou teplotou. Používání klimatizace zatěžuje motor a větší spotřebě, hlavně při nízkých rychlostech. Totéž platí pro vyhřívaná čelní skla, odmlžovače a další elektrické přístroje.

Související obsah

6. Řaďte včas

Buďte pozorní a včas měňte převodový stupeň. Obecně platí, že řadit vyšší rychlost je třeba, než otáčkoměr ukáže 2000 ot/min u dieselů a 2500 ot/min u benzínových aut. Novější auta vám sama napoví, kdy přeřadit, ale lepší je nápovědu předbíhat. Naučte se radši poslouchat motor. Nenechte ho zbytečně vytáčet a řvát na nižší stupeň, ani ho nenechávejte bojovat v moc nízkých otáčkách a včas podřazujte.

7. Start-stop systém?

Řada řidičů tento systém okamžitě vypíná, jakmile usednou do auta. Názory se různí, ale převládá ten, že jde o zbytečnost, která spíš zatěžuje motor a komplikuje řidiči život, než že by nějak výrazně snižovala spotřebu. Pozitivní vliv může mít většinou jen ve chvílích, kdy se nevyhnete zdlouhavému postávání. Takže třeba v hodinových kolonách na D1.

Související obsah

8. Dodržujte rychlost

Nepřehánějte to s plynem. Samozřejmě záleží na tom, co máte pod kapotou, ale klidnější jízda bude vždycky úspornější než závod s časem vysoko nad rychlostním limitem. Třeba britský magazín What Car? porovnával spotřebu při jízdě kolem 110 km/h a 130 km/h, při vyšší rychlosti jim vyšla spotřeba až o 25 % větší. A když se na delší cestu vydáte stopadesátkou, můžete se spolehnout, že vaše auto bude ještě žíznivější.

9. Čtěte terén

Tohle se hodí hlavně při jízdě na okreskách. Sledujte terén, využívejte gravitaci a hybnost – hmotnost auta a rychlost, kterou nabere při sjezdu z kopce, vám pomůže vyjet do protisvahu. Nemusíte pokaždé hned drtit plynový pedál, počkejte si na správný okamžik. Jako kdybyste jeli na kole...

10. Předvídejte

Dívejte se před sebe a přizpůsobte styl jízdy situaci a překážkám. Stylem brzda – plyn rozhodně nic neušetříte. Na spotřebě se naopak pozitivně projeví, když bude zpomalování i zrychlování co nejplynulejší. Ať už jde o projíždění zatáček, dojíždění ke křižovatce nebo pojíždění v hustém provozu.

Cenu pohonných hmot dočasně ovlivnil i výpadek dodávky ropy z Ruska. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události