Dálnice

Značky měly bránit jízdě po dálnici v protisměru, nainstalovali čtyři

Značky měly bránit jízdě po dálnici v protisměru, nainstalovali čtyři
Ilustrační obrázek | Zdroj: TV Nova

Aut, která jezdí na našich dálnicích v protisměru, neubývá. Jen za sobotu jsou hlášeny dva takové případy, za poslední týden už tři. Naštěstí žádnou havárií neskončily. Dopravní značky, které by měly pomoci, a o kterých se už dlouho mluví, jsou zatím jen na čtyřech úsecích, ale brzy by se to mohlo změnit.

Je to ruská ruleta, kterou ovšem nehraje jen řidič, který do protisměru vjede, ale do hry jsou nechtěně vtaženi i řidiči, kteří žádný přestupek nespáchali.

V sobotu ujel řidič u obce Žebrák na D5 v protisměru kilometr a půl, další najel do protisměru v pražských Holešovičkách. Oba měli štěstí v tom, že to bylo brzy ráno a aut jezdilo minimálně. Zmatená seniorka se zase divila, proč na ni protijedoucí auta blikají v Opavské ulici v Ostravě.

Jsou to dva měsíce, co se u nájezdů na dálnice objevily první dopravní značky na jízdu v protisměru upozorňující. V zahraničí prý fungují dobře.

"Tam, kde se ty značky osadily, tak tam v podstatě skončilo najíždění automobilu na dálnice v protisměru," řekl v únoru dopravní expert Roman Budský.

U nás je takových rizikových míst podle policie nejméně 130. Značky jsou ale jen na čtyřech! Nový ministr dopravy Vladimír Kremlík prý žádá vysvětlení.

"Ptá se, proč to jde tak pomalu, proč nejde zjednodušit administrativu, kdy se to pohne," řekl mluvčí ministerstva dopravy Jakub Stadler. TV Nova žádala o vyjádření i ministra, ten prý ale po čtyřech dnech ve funkci mluvit na kameru nechce.

Související obsah

Jenže dopravní značky, které mohou zachránit životy, jsou potřeba co nejdřív. V průměru je to jedno auto denně, jehož řidič se ocitne na dálnici v protisměru. Vloni to bylo 327 řidičů, tedy těch, o kterých se policie dozvěděla. Způsobili 16 dopravních nehod, letos už takové nehody byly minimálně čtyři.

I když jízda v protisměru náhodou neskončí srážkou, připravte se na to, že vás může přijít velmi draho. Na sedm bodů, až 10 tisíc pokuty a zákaz řízení na 6 měsíců až jeden rok.

vbo, Filip Pultar, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dálnice

Důležité Události