Ropa

Ropa zlevňuje, řidiči to nepocítí. Benzín i nafta znovu zdražily!

Ropa zlevňuje, řidiči to nepocítí. Benzín i nafta znovu zdražily!
Zdroj: Profimedia

Ropa na světových trzích už pár týdnů zlevňuje, čeští a moravští řidiči to ovšem ještě nepoznali. Benzín i nafta na čerpacích stanicích totiž vytrvale zdražují. A uplynulé dny nebyly výjimkou.

"Prodejci pohonných hmot v ČR nafukují své marže. Zdražování pohonných hmot v uplynulém týdnu bylo opět markantní. Benzín zdražil o 22 haléřů na 33,16 koruny za litr, zatímco nafta o 17 haléřů na 32,43 koruny za litr. Benzín se tak prodává za nejvyšší cenu od loňského listopadu, kdežto nafta je nejdražší od loňského prosince," říká ekonom Lukáš Kovanda.

Od poloviny února, kdy byl benzín nejlevnější, tak cena poskočila vzhůru už o 9,3 procenta. Čerpadláři přitom ceny zvedají i navzdory tomu, že ropa na světových trzích už pár týdnů zlevňuje.

"Od druhé poloviny dubna cena klesá. Zatímco tehdy se ropa prodávala za cenu bezmála 75,50 dolaru za barel, nyní její stejný objem vyjde na méně než 70 dolarů. Provozovatelé tuzemských čerpacích stanic navyšují své marže rychleji, než by odpovídalo vývoji na trhu s ropou," má jasno ekonom.

Majitelé benzínek se podle něj v uplynulých dnech mohli vymluvit i na problémy ropovodu Družba, do kterého se dostala znečištěná ropa.

Související obsah

Důležitým faktorem je i obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou. Pokud bude pokračovat, mohl by se růst cen nafty a benzínu na českých benzínkách zastavit ještě během května.

"Pohonné hmoty v ČR v příštím týdnu navzdory očekávanému pokračování ve zlevňování ropy vzrostou o deset až patnáct haléřů na litr," uzavírá Kovanda.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ropa

Důležité Události