Chodci

Pozor na 3D zebru! Optická iluze brzdí řidiče před přechody

Pozor na 3D zebru! Optická iluze brzdí řidiče před přechody
Zdroj: Profimedia / City of Westminster

Vypadá to, jako kdyby na silnici ležely betonové desky, mezi kterými se nedá projet. Je to ale pouze optická iluze, kterou záměrně vytvářejí přechody pro chodce. Mají donutit řidiče brzdit.

3D zebra je normálně nastříkaná barvou na silnici, stejně jako klasický přechod. Kromě bílé barvy se ale používají i odstíny šedé, takže to z dálky vypadá, že bílé pruhy mají stín a vystupují nad vozovku.

Podobnou techniku začínají používat v řadě zemí světa proto, aby zvýšili bezpečnost na přechodech. Optická iluze nutí řidiče výrazně zpomalit, než fígl zblízka prohlédnou.

Jeden takový 3D přechod teď otestovali ve Westminsteru, známé čtvrti Londýna. A vypadá to, že se nové zebry objeví i na jiných místech metropole a podobné plány mají i v dalších městech po celé Velké Británii. Pilotní projekt se totiž osvědčil. “Jsme potěšeni, že to funguje tak dobře. Řidiči jsou opatrnější a zpětná vazba od místních je pozitivní,“ cituje Daily Mail radního z Westminsteru Tima Mitchella.

Související obsah

První 3D zebra v Británii je namalovaná na londýnské St. John's Wood High Street, v blízkosti jiného světoznámého přechodu. Nedaleko odtud je totiž Abbey Road, ulice přes kterou členové kapely The Beatles přechází na fotografii zdobící jejich jedenácté album z roku 1969.

Místo pro testování bylo vybráno poté, co si rodiče stěžovali na provoz a nepřiměřenou rychlost aut v blízkosti základní školy. Také starší lidé a matky s kočárky měli problém rušnou ulici přejít.

Namalování 3D prototypu podle údajů westminsterské radnice stálo v přepočtu zhruba 90 tisíc korun.

Související obsah

Experti nové přechody chválí, zároveň ale upozorňují, že je třeba dobře vybírat vhodná místa, aby to nebylo nebezpečné pro řidiče. Je také otázka, co se stane, až si na 3D zebru většina řidičů zvykne. Začnou zase jezdit moc rychle?

Optickou iluzi už každopádně využívají při malování některých přechodů i v jiných zemích světa. Například v Číně, ale i v Německu nebo ve Francii. Prostorový přechod se objevil třeba i na Islandu:

Podle výsledků testování v indickém Dillí 3D zebry přinutily řidiče snížit rychlost v průměru z 50 na 30 km/h.


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události