Dopravní značka

Pozor, sysel? Řidiče na Vysočině varuje unikátní dopravní značka

Zákaz vjezdu, přikázaný směr jízdy, maximální povolená rychlost. Dopravních značek potkávají řidiči za den spousty. Na Třebíčsku u Mohelna ovšem mají něco extra - značku, která šoféry upozorňuje na sysly.

Důvod je prostý - pohybující se sysli totiž často končí pod koly projíždějících aut. "Loni po srážce s autem zahynulo nejméně 12 syslů a to je vzhledem k tomu, že v kolonii žije podle odhadů sedmdesát jedinců, bohužel hodně," zdůvodňuje instalaci speciálních značek krajský radní pro životní prostředí Martin Hyský.

Navíc podle něj může být přejetých syslů mnohem víc, protože ne každou mršinu se podaří zaznamenat - zvlášť pokud pod koly skončí mláďata.

Zdroj: Kraj Vysočina

Proto k už zmíněným dopravním značkám v půlce května přibudou na silnicích u syslí kolonie ještě čtyři zpomalovací prahy.

"Na stometrovém úseku účelové komunikace mezi Mohelnem a stejnojmennou vodní nádrží jsou znovu instalovány dvě dopravní značky v době od května do září, kdy jsou sysli velice aktivní a při migraci za jídlem je ohrožují projíždějící vozidla," upřesnil kraj.

Související obsah

"Značky jsou na místě druhý rok a pokud vím, tak prošly standardním schvalovacím procesem, rozhodně nejsou instalované partyzánsky," odpověděla TN.cz mluvčí kraje Jitka Svatošová na dotaz, co všechno vyřízení nezvyklého značení obnáší.


Následně doplnila, že "zvířecí" značení posvětila opětovně i policie. To pro TV Nova potvrdila i policejní mluvčí Stanislava Miláčková.

Syslí kolonie u Mohelna se v posledních 20 letech velmi rozrostla. V roce 2000 tu žilo asi dvacet zvířat, v roce 2016 jich ochránci přírody napočítali skoro sto.

pez, pik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události