Kuriozita

Roky vyráběl pro dceru dřevěné auto. Teď jí ho veze tisíce kilometrů

Roky vyráběl pro dceru dřevěné auto. Teď jí ho veze tisíce kilometrů
Zdroj: Profimedia / Facebook / Bienvenido Ortega

Když jeho dceři bylo 13 let, měla podivné přání. Chtěla, aby jí táta k patnáctinám postavil auto ze dřeva a přivezl jí ho z Peru až do New Yorku. Otec jí přání splnil, jenže dřevěný Chevrolet se mu cestou v Kolumbii rozpadl. A tak táta další dva roky stavěl ze dřeva další auto – tentokrát Volkswagen Brouk.

Ona žije v New Yorku, on v Peru. Truhlář Bienvenido Ortega (56) viděl svoji dceru Eneli naposledy před čtyřmi lety. Tehdy jí slíbil, že za ní přijede, až jí bude patnáct. A že jí přiveze netradiční dárek – pojízdné auto, které pro ni vlastnoručně vyrobí ze dřeva.

V roce 2017 skutečně dokončil nádherný Chevrolet a vyrazil na cestu dlouhou víc než 30 tisíc kilometrů. Jenže nedojel.

Motor dřevěného Chevroletu zkolaboval už v Kolumbii. Bienvenido chtěl sehnat náhradní díly, ale kolumbijské úřady mu odmítly poskytnout dostatek času na pobyt a opravu. Nezbylo mu než auto věnovat přátelům a zklamaně se vrátit do Peru.

Související obsah

Po dvou letech je otec devíti dětí znovu na cestě. A všude vzbuzuje obrovský zájem lidí i médií. Do USA se tentokrát vydal v dřevěném VW Beetle vyrobeném podle modelu z roku 1962.

Před rokem v dubnu Bienvenido Ortega sehnal podvozek a motor ze dvou vyřazených brouků. A bláznivé přání jeho dcery znovu ožilo. Brouka si prý vybral proto, že je mnohem menší než Chevrolet a motor se dá snadno opravit.

“Taky jsem si chtěl vždycky Volkswagen postavit. Takže jsem si splnil i svůj sen,“ popsal šestapadesátiletý muž. Postavit ze dřeva auto se spoustou oblých křivek prý byla výzva. “Pro mě to nebylo tak těžké. Nebylo to snadné, ale ne tak těžké,“ dodal mistr truhlář, který pochází z Dominikánské republiky.

Na karosérii použil dřevo podobné mahagonu a potáhl ho lakem používaným při stavbě lodí. Navíc tradičnímu dvoudveřáku přidal i druhou řadu dveří. Dřevo vévodí i interiéru, místo čalounění posloužil bambus.

Trvalo to skoro devět měsíců, Ortega pracoval hlavně o víkendech, protože se musel postarat o pětiletou dceru a ženu, která čeká další dítě.

Na konci března natankoval a s vyzdobeným autem vyjel z Limy směr New York. Padly na to všechny úspory. S jídlem, ubytováním a logistikou mu pomáhají fanoušci podél celé trasy.

Ani druhý pokus ale není bez problémů. Cestu opět přerušila porucha čtyřicet let starého motoru. A opět v Kolumbii. Ortega má nabídku od autoklubu z Mexika, že mu věnují nový motor, ale on věří, že si tentokrát s poruchou poradí.

Související obsah

Za dva týdny by měl opustit Jižní Ameriku a za 20 dolarů se i s autem přeplavit na druhou stranu Panamského průplavu.

Související obsah

Jeho cílem je dostat se do New Yorku do 5. července, kdy jeho dcera Eneli slaví 17 let. Do 15. narozenin jí už slib nesplní, chtěl by to stihnout aspoň do těch 17. “Počkám na tebe,“ vzkázala mu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události