Domácí

Řidičům dělají problémy některé dopravní značky, znáte je?

Čeští řidiči neznají některé dopravní značky. Problémy jim dělají třeba parkovací místa označená jako K+R. Jde o označení krátkodobého parkování. To je oblíbené hlavně v zahraničí. Problémem jsou i další dopravní značky.

"Kiss and ride" znamená v překladu "Polib a jeď", což stojí na značkách u některých parkovacích míst. Zastavit se tam může na pět minut a řidič se nesmí vzdálit od auta. Brňané si ale nápis vykládají různě.

"Takto označená místa jsou určená pro krátkodobé zastavení spojené s nastoupením a vystoupením osob. Zpravidla je využívají třeba rodiče, kteří vysazují své děti u škol," vysvětlil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

U škol platí většinou mezi sedmou a osmou hodinou ranní, u školek pak déle. Čas je vždy vyznačený na přídavné tabuli pod značkou.

"Hlavní výhoda spočívá především ve zvýšení bezpečnosti, tak aby rodiče nestáli u těch přechodů v blízkosti základních škol na blikačkách, nevystupovali, netvořilo to zácpu, protože další auta je objíždí," sdělil náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

Související obsah

"Každý den jsou tato místa pod kontrolou. V průměru zde najdeme okolo sedmi přestupků denně," doplnil Ghanem. Za porušení hrozí řidičům pokuta na místě do dvou tisíc korun.

Značek, které nejsou na první pohled mnoha lidem jasné, je ale víc. Příkladem je značka "Nábřeží". To je značka v místech, kde auto, když není dobře zabrzděné, tak může sjet třeba do vodní nádrže.

Další je "Únikový pruh". Když jede kamion a selžou mu brzdy, tak je v místě označeném touto značkou speciální pruh, kde on zabrzdí.

Od letošního roku platí třeba nová značka pro dopravní okruh nebo emisní zóny.
 

Věra Müllerová / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události