Dálniční známky

Papírové dálniční známky by měly zmizet! Ministr dopravy řekl kdy

Papírové dálniční známky by měly zmizet! Ministr dopravy řekl kdy
Zdroj: TN.cz

V Česku by se už brzy měly zavést elektronické dálniční známky. Šéf Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) po jednání s ministrem dopravy ujistil, že se vše stihne v termínu. Elektronický systém by tak měl platit od 1. ledna 2021.

Termín 1. ledna 2021 pro zavedení elektronických dálničních známek byl stanoven už ve vládním návrhu, který v prvním čtení schválili poslanci v březnu. Novelu zákona čeká ve Sněmovně ještě dvojí projednávání, proto se datum může ještě posunout.

Podle ředitele SFDI, který minulý týden jednal s ministrem dopravy, ale rok a půl na přípravu stačí. "Šéf fondu Zbyněk Hořelica mě dneska ujistil, že termín zvládnou. Konečně se tak přiblížíme ostatním evropským zemím, kde si na sklo auta už nelepí dálniční kupón," prohlásil ministr Vladimír Kremlík.

Elektronické poplatky na dálnicích už fungují například v Maďarsku nebo na Slovensku. Čeští řidiči si už brzy budou "dálniční známky" kupovat přes webové stránky či speciální mobilní aplikaci. Vázány budou na registrační značku vozidla.

Související obsah

SFDI teď pracuje na vývoji systému, který je bude zaznamenávat a následně ověřovat. Kontrola se pak bude provádět pomocí kamer na současném mýtném systému. Kamery rozpoznají registrační značku auta a porovnají v systému se seznamem těch, které mají zaplaceno.

Podle ministerstva by se díky elektronickým dálničním známkám mohlo ušetřit 120 milionů a vydělat o 220 milionů korun více. Úspory by měly být díky tomu, že už se nebudou muset kupony tisknout a distribuovat.


Podívejte se na archivní reportáž TV Nova:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dálniční známky

Důležité Události