Semafor

Semafory v Česku se mají změnit! Novinku bude testovat Břeclav

Břeclav bude prvním městem v republice, kde začnou blikat semafory. Upozorní tím řidiče, že se blíží červená. Takovou signalizaci známe z některých jiných zemí. Na Moravě budou experti testovat, jestli se tím zvýší bezpečnost na křižovatkách.

Blikačku na semaforech zná každý, kdo někdy vyjel třeba do Rakouska. Řidiče varuje, že za pár sekund naskočí červená. Podle dopravních expertů může zabránit nehodám, kdy řidič nestihne zareagovat na červenou a na poslední chvíli vletí do křižovatky, kam už najíždějí vozidla z boku.

Přesně taková chyba vedla třeba ke srážce trolejbusu s tramvají v Brně, kterou zaplatil životem jeden cestující. Stala se v květnu roku 2011.

O zavedení blikaček se mluví už devět let, ale až teď udělalo ministerstvo dopravy první krok. Zadalo výzkum v reálném prostředí a "pokusnými králíky" se stanou obyvatelé Břeclavi.

Město si nedávno pořídilo moderní semafory, které automaticky regulují průjezd aut městem. Vědci je tak snadno naprogramují, aby začaly zeleně blikat. "Týká se to šesti křižovatek ve městě," upřesnil mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

Související obsah

Semafory se v Břeclavi rozblikají začátkem července a budou tak fungovat do konce prázdnin. Podle výsledků se ministerstvo rozhodne, jestli novinku zavede po celé republice.

Během prázdnin budou řidiče v Břeclavi sledovat vědci na křižovatkách i ze vzduchu pomocí dronu. Chtějí tak přesně spočítat, jak výrazně zelené blikání změní jejich chování.

Josef Svoboda/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události