Semafor

Blikající zelená místo souvisle svítící. Česko už testuje nové semafory

Na semaforech po celém Česku by se mohla objevit takzvaná blikající zelená. Nový systém se od nynějška testuje v Břeclavi. Novinka má přispět k větší bezpečnosti a lepší průjezdnosti křižovatkou. Podobný systém funguje například v Rakousku nebo Španělsku.

Čtyři sekundy bliká zelená, následně se rozsvítí oranžová a červená. Centrum dopravního výzkumu tenhle systém testuje na pěti křižovatkách v Břeclavi. Vliv na řidiče tu chtějí zkoumat dva měsíce.

Blikající zelené světlo má zlepšit průjezdnost křižovatky a přispět k větší bezpečnosti. Jak se ale přesvědčil štáb TV Nova, řidiči dál projíždějí i na oranžovou.

Stejný systém už několik let funguje v dalších evropských zemích. Například v sousedním Rakousku.

Související obsah

A třeba v Turecku vidí řidiči na semaforu odpočet a to jak zelené, tak červené. Právě kvůli sjednocení pravidel by se měla blikající zelená zavést i u nás. Studii po testech v Břeclavi následně posoudí ministerstvo dopravy.

"Domnívám se, že když to funguje i v dalších státech, že by to mohlo přispět k plynulejšímu provozu i u nás," myslí si vedoucí břeclavského dopravního inspektorátu Jiří Mach.

pez, Vladimír Hoť, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události