Velorex

Sraz majitelů velorexů: Milovníci hadraplánů se sešli v Mostě

V Mostě se o víkendu proháněla vozítka s plátěnou karosérií, slavné velorexy! Jde o československý unikát z padesátých let a zahrál si například ve slavné komedii Vrchní, prchni.

Spanilou jízdou všemožných druhů, typů a modelů Velorexů skončil víkendový sraz příznivců tohoto legendárního vozítka. Zatímco ten tříkolový je legenda, existuje i Velorex se čtyřmi koly.

"Je to láska na první pohled a na celej život. Jede to i stovkou, ale to už se pak měníte v pilota, protože to už moc neřídíte," prozradil organizátor srazu Miroslav Diviš.

Vyrobilo se jich ale jen něco málo přes tisíc, zato klasických plátěných skoro-motorek sjelo z výrobních linek přes 15 tisíc.

Související obsah

V padesátých letech stál Velorex 11 tisíc korun, tedy zhruba deset měsíčních platů. Dneska se pěkné kousky prodávají klidně i za čtvrt milionu. Dokonce ani vraky nejdou pod sto tisíc. Nadšenci jsou pro ně ale ochotni obětovat stovky hodin při rekonstrukci.

Dodnes se zachovalo několik tisíc kusů. Kromě Evropy jezdí dokonce i v Asii, Americe a prý jeden brázdí silnice až v Austrálii.

vbo, Martin Kočárek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Velorex

Důležité Události