Domácí

Varnsdorf čelí žalobě, sporné radary se nelíbí ani ministerstvu

Ministerstvo vnitra podalo žalobu na město Varnsdorf v kauze tamních radarů. Podle úřadu smlouva porušuje zákony a rozsudky Nejvyššího správního soudu tím, že město platí nájem soukromé firmě z každého naměřeného přestupku. Město ale trvá na tom, že jeho smlouva je v pořádku.

V kauze jde o čtyři radary, které jsou rozmístěné ve Varnsdorfu a okolí. A od jejich spuštění je kolem nich hodně rušno. Asi nejvíc na sebe strhly pozornost trestné činy, kdy letos v únoru a březnu dosud neznámý pachatel dva z radarů odpálil pomocí trhaviny.

"Ve tři hodiny ráno nás probudila velká rána. To byla prda, snad jako z tarasnice nebo pancéřovky," popsal obyvatel Varnsdorfu Antonín Písař.

Následovaly četné protesty a demonstrace obyvatel Varnsdorfu proti smlouvě uzavřené s firmou. Ta za pouhý půlrok vydělala na pokutách desítky milionů. Lidem se nelíbí hlavně to, že nájem radnice vyplácí ze změřených přestupků. Radnice tendr zrušila a vypsala nový, který vyhrála stejná firma. A nová smlouva je velmi podobná té předchozí. Ministerstvu vnitra došla trpělivost.

"Město Varnsdorf uzavřelo nájemní smlouvu i přes naše upozornění, že je v rozporu se zákonem. Nezbylo nám než žalobu podat. Platit nájem v podobě za každý naměřený přestupek je totiž v rozporu se zákonem o silničním provozu a rozsudkem Nejvyššího správního soudu," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Související obsah

"Město Varnsdorf s názorem ministerstva vnitra nesouhlasí již od samého začátku. Podle nás jsme postupovali v souladu se zákonem a nyní čekáme na rozhodnutí krajského soudu. Poté uvidíme," reagoval mluvčí města Varnsdorf Tomáš Secký.

Kdy Krajský soud v Ústí nad Labem projednání případu nařídí, zatím není jasné.
 

Ivan Berka / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události