řidič

Řidič předjížděl na přechodu i na plné! Za autem navíc táhl vozík

O prázdninách podle policistů naroste počet řidičů s přívěsy nebo karavany. A jízda s nimi vyžaduje větší rozvahu. Ale to, co teď předvedl řidič u Trhové Kamenice na Chrudimsku, nemá podle policie obdoby. Předjížděl do kopce, přes plnou čáru a navíc s přívěsným vozíkem. Ohrozil autobus plný školáků a také vůz v protisměru.

Řidič auta s vozíkem na Chrudimsku měl evidentně silný smysl pro drama. Jen kousek chyběl k čelnímu střetu. Manévr snímala palubní kamera autobusu. Jeho řidič musel hodně brzdit. "Tento úsek silnice je velmi frekventovaný," prohlásil policejní mluvčí Jiří Tesař.

Cesta je navíc plná táhlých a nepřehledných stoupání. Nebezpečná jízda muže s vozíkem i přesto pokračovala. O chvíli později začal předjíždět v obci přes přechod.

Teď mu hrozí trest zákazu činnosti na šest až 12 měsíců, plus sedm bodů a pokuta ve výši pěti až deseti tisíc korun. "Takové nehody jsou nejtěžší s fatálními následky," uvedl dopravní policista Pavel Hajdů.

Přicházejí prázdniny, řidiči potáhnou karavany i vleky s loděmi. Jízda s nimi vyžaduje lehčí nohu na plynu, zručnost i rozvahu. A obzvlášť v případě nečekané překážky. "Je potřeba brzdit před tím manévrem nebo až po něm, ne během manévru, aby vás to netlačilo do smyku," doporučil prodejce karavanů Petr Tesner.

Související obsah

Nebezpečí číhá na mostech, kde hrozí poryvy větru. Karavan rozkmitá nerovnost na silnici či vyšší rychlost. S přívěsným vozíkem se navíc i obtížně předjíždí. "Vždy zhoršuje jízdní vlastnosti vozidla, souprava je delší, řidič musí odhadovat vzdálenosti," vypočítal Hajdů.

A v neposlední řadě se s přívěsem i hůř brzdí. Pokud má dvě tuny, brzdná dráha je až o 15 metrů delší.

Petr Brzek/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události