Autoservis

Necháváte vodu v rozpáleném autě? Je to nebezpečná chyba!

Necháváte vodu v rozpáleném autě? Je to nebezpečná chyba!
Zdroj: Profimedia

Lahev vody je v horkých letních dnech pro řidiče i ostatní členy posádky téměř povinnou výbavou. Jenomže může znamenat i zbytečné riziko. Co hrozí, když plastovou lahev necháte v rozpáleném autě?

Jedna nedopitá lahev pohozená vzadu vedle dětské sedačky, druhá na podlaze u spolujezdce, další ve dveřích. Přiznávám, takhle právě vypadá moje auto. Zásobu tekutin v létě nepodceňuji, ale taky jsem líný po každé jízdě flašky s vodou vyhazovat.

V horkých letních dnech to ale může být osudová chyba.

Flaška s vodou se totiž může chovat jako lupa a v rozpáleném autě nadělat pořádnou neplechu. Dokazují to různé pokusy, ale i zkušenosti řidičů a hasičů. Paprsky, které procházejí plastovou lahví a sbíhají se do jednoho bodu, umí vytvořit teplotu kolem 120° C. To je dost na to, aby propálily potahy nebo za určitých okolností dokonce způsobily požár.

Co lahev s vodou dokáže, zkoušeli před dvěma lety i hasiči z americké Oklahomy. Podařilo se jim poměrně jednoduše zapálit papír. Zároveň ale uvedli, že ke vzniku požáru v autě se musí sejít několik faktorů - flaška musí být čirá, plná vody a vystavená přímému slunci.

Panika není na místě, ale proč zbytečně riskovat? Prevence je jednoduchá. Lenoši jako já by měli lahve schovávat alespoň pod sedadlo nebo zavřít do schránky u spolujezdce. Mnohem jistější je však vodu z auta po každé jízdě prostě odnést.

Zdravotní riziko?

Pokud totiž necháte pití v rozehřátém voze, hrozí i další nebezpečí. Otevřená voda se kazí, v teple se dobře daří bakteriím. Když pak třeba dítě sáhne po lahvi, která se pár hodin hřála v autě, může mít střevní potíže i jiné problémy.

Související obsah

Podle některých vědeckých studií se navíc (nejen) v horku z plastů uvolňují do vody karcinogenní látky. I po několika týdnech jde ale o stopové množství, které by nemělo znamenat výraznější riziko.

Lenost se každopádně nevyplácí. Jdu všechny nedopité lahve z auta vyházet.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autoservis

Důležité Události