Klimatizace

Kupujete ojeté auto? Podle čeho vybírat, abyste se v něm neuvařili

Kupujete ojeté auto? Podle čeho vybírat, abyste se v něm neuvařili
Zdroj: Profimedia

Klimatizace má zásadní vliv na pohodlí posádky i bezpečnost jízdy. Jak systém klimatizace funguje? Udělejte si rychlý přehled.

“Řidiči vnímají klimatizaci jako další displej na přístrojové desce. Málokdo ale ví, že kromě řízení teploty vzduchu se musí tento systém zabývat také jeho čistotou, množstvím a hlavně vlhkostí. To vše je důležité proto, abyste se v autě cítili pohodlně a řídili bezpečně,” vysvětluje Pavel Foltýn z Auto ESA.

Druhy klimatizací

Klimatizace je dnes běžnou součástí výbavy automobilů. Vozy v základní výbavě mají většinou manuální klimatizaci, kterou řídíte otáčením koleček do příslušné polohy. Když se podmínky venku změní, například když uvíznete v koloně na letním slunci, musíte přidat výkon chlazení i výkon větráku ručně. Řídíte se při tom vlastními pocity.

Související obsah

Lépe vybavené vozy mají klimatizaci automatickou, která udržuje teplotu ve voze na nastavené hodnotě bez ohledu na to, jak se podmínky venku mění. Alespoň tak by to mělo v ideálním případě být. Automatické klimatizace u novějších vozů mohou být vícezónové, to znamená, že si řidič a spolujezdec a někdy i cestující vzadu, mohou nastavit vlastní požadované teploty.

Louže pod autem neznamená poruchu

Klimatizace je umístěna v motorovém prostoru. I ty nejsložitější klimatizace fungují na stejném principu - plyny se při stlačování zahřívají a při rozpínání ochlazují. Podobně jako u ledničky, která uvnitř chladí a zvenku hřeje. V klimatizacích aut je použita látka, která je při vyšším tlaku kapalná a při nižším je z ní plyn.

Související obsah

Uzavřený okruh klimatizace pohání kompresor. Stlačuje a zkapalňuje freon v kondenzátoru. Ten je dál přiváděn do výparníku, do nízkotlaké části, kde se rozpíná, ochlazuje a nasává znovu do kompresoru. Skrz ochlazený výparník žene větrák filtrovaný vzduch do kabiny. Na výparníku se sráží vlhkost obsažená ve vzduchu, která pak odkapává pod auto. Čím větší vedro je, tím větší louže jsou pod autem. Není to porucha, ale znamení, že klimatizace funguje správně.

Péče o klimatizaci

Vzduch z klimatizace může někdy zapáchat, za což většinou mohou rozmnožené bakterie. Ty je potřeba pravidelně likvidovat. Dezinfekci klimatizace si můžeme provést i svépomocí některým z přípravků dostupných na trhu. V servisech je čištění klimatizace položkou v řádech stovek korun. “Pokud pět minut před ukončením jízdy vypnete klimatizaci, ohřeje se studený výparník a vysuší se kondenzát ze vzduchového vedení. Bakterie pak nebudou mít dostatek vlhkosti k rozmnožování,” přidává praktickou radu Pavel Foltýn z Auto ESA.

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Klimatizace

Důležité Události