Domácí

Další město má problém s radary, z pokut měla těžit soukromá firma

Chotěboř na Havlíčkobrodsku řeší problémy s kamerami, které ve městě měří úsekovou rychlost. Část peněz z pokut měla totiž radnice nějakou dobu dávat soukromé firmě, která systém zajišťovala. Jenže to podle Nejvyššího správní soudu není v souladu se zákonem. Případem se už zabývá policie.

Je možné, že Chotěboř více než dva roky vybírala pokuty za překročení rychlosti ve městě v rozporu se zákonem. O vybrané peníze se totiž dělila se soukromou firmou, která měřící systém vlastnila. Přitom podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z peněz z pokut mohou profitovat pouze statní orgány nebo obecní či městské úřady, ne ale soukromé společnosti.

V Chotěboři funguje měřící kamerový systém tři roky, za tu dobu na pokutách město vybralo milióny korun. V případě , že policie zjistí, že byl porušen zákon, mohlo by město čelit řadě žalob, případně by muselo pokuty vracet. Město pochybení odmítá. Od května přitom měřící systém od firmy koupilo a nyní ho provozuje samo.

Chotěboř přitom není jediným městem, které řeší něco takového. Třeba severočeský Varnsdorf čelí žalobě ministerstva vnitra kvůli tomu, že z tamních radarů dává v podobě nájmu peníze z pokut firmě, která je provozuje, což je prý také v rozporu s rozhodnutím Nejvyššího správního soudu.

Související obsah

Město Varnsdorf to odmítá. I tam se na pokutách už vybraly milióny korun. Kdy Krajský soud v Ústí nad Labem projednání případu nařídí, zatím není jasné.
 

David Pik / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události