Bezpečnost

Bude zelená na semaforech blikat? Většina lidí zatím novinku podporuje

Bude zelená na semaforech blikat? Většina lidí zatím novinku podporuje
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo dopravy zvažuje další novinku na českých silnicích. Semafory by mohly vydávat nový signál - zelené světlo by se rozblikalo několik vteřin před koncem intervalu, aby řidiči už nezrychlovali a nesnažili se na poslední chvíli zběsile projet.

Novinka se bude testovat během letních prázdnin na šesti křižovatkách v Břeclavi. Než naskočí oranžová, zelená se na pár vteřin rozbliká. Podle dopravních expertů to může zabránit nehodám, kdy řidič nestihne zareagovat na červenou a na poslední chvíli vletí do křižovatky.

Centrum dopravního výzkumu (CDV) v souvislosti s testováním spustilo anketu, ve které zjišťuje, jak se Češi k zavedení novinky staví.

Související obsah

Tady jsou vybrané komentáře:

”Blikající zelená by měla negativní dopad! Někdo by brzdil a jiný by zrychlil.”


“Obávám se, že blikající zelené světlo v ČR nebude mít příliš velký význam, mentalita českého člověka je jiná, než lidí se západních zemí. Ale já bych to uvítal. Velmi dobrý způsob, jak upozornit řidiče na brzký konec signálu volno.”


”Jako řidič autobusu jsem všemi deseti PRO zavedení blikající zelené, stejně jako zavedení možnosti odbočení vpravo na červený signál na vybraných křižovatkách, kde by toto bylo bezpečné a zároveň pomohlo plynulosti provozu (samozřejmě s povinností dání přednosti vozidlům jedoucím na zelenou).”

Ankety na webové stránce Observatoř bezpečnosti silničního provozu se zatím zúčastnilo necelých 500 lidí. A podle většiny z nich by měla blikající zelená pozitivní vliv na bezpečnost i plynulost provozu.

Prohřešků na českých křižovatkách přibývá. Z posledních průzkumů CDV dokonce vyplývá, že v průměru při každém druhém cyklu semaforu některý z řidičů spáchá přestupek! “Tito řidiči vystavují sebe i ostatní účastníky silničního provozu riziku konfliktu nebo dopravní nehody,” podotýká CDV.

V zahraničí blikající zelená na semaforech funguje. A pozitivní zkušenosti za hranicemi mají i s odpočtem připojeným k semaforům pro chodce, kdy je signál na přechodu doplněn časovým údajem ukazujícím, kolik vteřin chodcům zbývá, než semafor změní barvu.

Zdroj: Profimedia

Někteří řidiči by takový odpočet uvítali i pro auta. Raději než blikající zelenou.

“Myslím si, že by u všech semaforů byly lepší a přehlednější odpočty zelené než blikání. Na bezpečnosti blikání zelené nic nezmění, protože “to přece ještě stihnu” a je jedno, jestli bliká zelená nebo už svítí žlutá - dle osobních zkušeností dnes a denně z křižovatek v Ostravě. Jsem pro dát odpočty na přechody pro chodce i pro řidiče a taktéž odpočty na křižovatky. Ono by dost pomohlo, kdyby velká většina křižovatek byla tzv. “chytrá” a to i v případě, kdy je detekováno projíždějící auto na žlutou, kdy “podrží” ostatní směry pod červenou. Taky si nemyslím, že by u nás bylo vhodné odbočovat vpravo na červenou…” přidává k anketě svůj názor řidič z Ostravy.

Upozorňuje tak na další novinku, o které uvažoval bývalý ministr dopravy Dan Ťok - podle zahraničního vzoru chtěl diskutovat o povoleném odbočování vpravo na křižovatkách, i když na semaforu svítí červená. Před takovým pravidlem ale někteří experti varovali. Více ZDE:

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události