Léto

Ať nezůstanete viset! Jak připravit auto před odjezdem na dovolenou?

Ať nezůstanete viset! Jak připravit auto před odjezdem na dovolenou?
Zdroj: Profimedia

Čas letních dovolených se rychle blíží. Pokud patříte k těm, kteří plánují absolvovat cestu na dovolenou autem, poradíme vám, na co se zaměřit, abyste dojeli do cíle bez problémů.

“Cesta na dovolenou klade na vůz mnohem větší nároky než provoz všedních dnů. Vyšší celková hmotnost vozidla, vysoké teploty a dlouhé hodiny chodu motoru zatíží všechny systémy auta o poznání více než krátká cesta do práce. Každý malý náznak, že něco není s autem v pořádku, se na dlouhé cestě může proměnit pořádnou nepříjemnost. Příprava auta na cestu vám může ušetřit čas i peníze,” říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

Kdy začít s přípravou?

Již několik týdnů před dovolenou byste měli věnovat zvýšenou pozornost chování vozidla. Jde o to, abyste měli dost času na opravu, když se projeví nějaká závada. Jako první si ale ověřte, jestli vám během dovolené nekončí platnost technické kontroly a jestli máte platnou zelenou kartu. Také zkontrolujte, zda váš vůz nepotřebuje pravidelný servis. Pokud se termín prohlídky blíží raději ji absolvujte předem.


S čím se zastavit v servisu?

Rozhodně neignorujte žádnou svítící kontrolku. Zkoumejte, zda vůz netáhne k jedné straně. Zkontrolujte také chlazení motoru: Zda vám v horkých dnech nestoupá ručička teploty chladicí kapaliny k červenému poli. V jižních zemích bude teplotní zátěž motoru mnohem vyšší. Totéž se týká i klimatizace. Pokud se vám zdá, že chladí málo, je to jednoznačný signál k návštěvě servisu. Bez prověření nenechte brzdy ani tlumiče. S plně naloženým autem potřebujete, aby obojí bylo dostatečně funkční.

S čím si poradíme sami?

Před dlouhou cestou je potřeba zvýšit tlak v pneumatikách podle tabulky zátěže. Při té příležitosti pneumatiky zkontrolujte, zda nemají boule nebo jiná poškození na boku a zda mají předepsanou hloubku vzorku. Zkontrolujte stav oleje a dolijte na předepsanou hladinu. Také je potřeba doplnit letní kapalinu do ostřikovačů. Pokud vám nefungují stěrače, vyměňte je. Kontrolu expirace si zaslouží lékárnička a povinná výbava. Zjistěte také, zda vám svítí všechna světla.

Související obsah

“Země, kterými projíždíme, mohou mít jiná silniční pravidla. Je dobré se s nimi seznámit hlavně kvůli vysokým pokutám, které při nedodržování hrozí. Mohou se týkat pneumatik, povinné výbavy, přepravy nákladu v autě a podobně. Potřebné informace o rozdílech v pravidlech v různých zemích jsou dobře dostupné na internetu,” dodává Pavel Foltýn z Auto ESA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události