žebříček

Moskva je dopravní peklo, uvedli experti. Jak je na tom Praha?

Moskva je dopravní peklo, uvedli experti. Jak je na tom Praha?
Zdroj: Profimedia

Řidiči v Praze stráví ročně v kolonách 143 hodin, což je téměř šest dní. Téměř dvakrát delší dobu tvrdnou v autech lidé v okolí Bogoty. Ani ta ale podle odborníků sestavujících žebříček INRIX není nejhorším městem, co se týče dopravy. Tím má být Moskva.

Průzkum INRIX zjišťoval, která města jsou na světě nejucpanější. Dělal tak na základě několika kritérií, mezi které patří doba strávená v kolonách, rychlost a doba, za kterou řidiči ve špičce ujedou 1,6 kilometru (1 míle) a finanční ztráta za čas v kolonách. Vše je přepočítáno i v závislosti na populaci.

Zlato v žebříčku měst s nejhorší dopravou obhájila i za loňský rok Moskva, kde lidé v kolonách stráví ročně 210 hodin. Na druhé místo se dostal Istanbul a třetí je Bogota, která ale vede na počet hodin v zácpách. Řidiči v nich tvrdnou ročně skoro 11,5 dne.

Nejpomaleji jedou ve špičce řidiči v irském Dublinu, kde jednu míli zvládnou průměrnou rychlostí 6 km/h. Jedinou míli tak za nejhorší dopravní situace jedou deset minut. Jen o minutu méně to trvá lidem v Neapoli a Bordeaux.

Související obsah

Nejvíce peněz v kolonách protéká prsty pracovníkům v Bostonu, kde každý řidič ztratí ročně přes dva tisíce dolarů (asi 50 tisíc korun). Nutno ale podotknout, že ne u všech měst jsou tyto údaje dostupné - k dispozici je experti měli jen u amerických, britských a německých měst.

Praha je na tom ve srovnání se zbytkem Evropy ještě poměrně dobře. V evropském žebříčku je na 21. místě, ve světovém na 46. Řidiči tu v kolonách promrhají 143 hodin a ve špičce ujedou jednu míli rychlostí 17,7 km/h.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události