Solární panely

Představili auto, které může jezdit zadarmo! Takhle bude fungovat

Představili auto, které může jezdit zadarmo! Takhle bude fungovat
Zdroj: Lightyear

Umíte si představit auto, které bude jezdit úplně zadarmo? A které nebudete muset tankovat benzínem, naftou ani elektřinou? Právě takové vyvinula nizozemská společnost Lightyear. Díky nabíjení sluneční energií ujede až 800 kilometrů.

Zatímco letadlo na solární pohon už před třemi lety obletělo svět, auto, které by dobíjely sluneční paprsky, zatím nikdo nepředstavil. To se ale změnilo minulý týden, kdy nizozemská společnost Lightyear uvedla svůj prototyp Lightyear One. Píše o tom portál nu.nl.

Přelomovou novinku chce Lightyear na trh uvést do dvou let. Futuristicky vypadající auto je vybaveno solárními články, které pokrývají téměř pět metrů čtverečních povrchu. Na sluneční energii by mohl vůz v ideálních podmínkách ujet 800 kilometrů a vydržet až tři měsíce.

Související obsah

Lightyear One je zároveň elektromobil, který může být připojen do zásuvky. Solární panely ale fungují nezávisle na sobě, a tak automobil čerpá energii, přestože je částečně ve stínu. Jsou chráněny pevným sklem, které by mělo vydržet váhu dospělého člověka.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události