Solární energie

Auto jezdí na slunce! Nacpali do něj mech a 330 solárních panelů

Auto jezdí na slunce! Nacpali do něj mech a 330 solárních panelů
Zdroj: Sono Motors

Letošní léto je ideální příležitostí představit Sion. Slunce je až až a tenhle prototyp elektrického auta umí využít solární energii k dobíjení baterie. K dispozici má být na konci příštího roku a německému start-upu se už teď hrnou stovky objednávek.

Vozítka na solární pohon většinou vypadají dost podivně, ale tohle je normální malý hatchback. Tedy normální... Mnichovský výrobce Sono Motors napěchoval na střechu, boky a kapotu malého auta 330 solárních článků. Ty dobíjejí baterii, jakmile na ně dopadají sluneční paprsky, ať už auto jede, nebo stojí na parkovišti.

Firma vznikla před dvěma lety, teď testuje prototyp na německých silnicích a slibuje, že Sion začne prodávat koncem roku 2019. Prý už nyní má na 6800 objednávek.

Cena je na elektromobil hodně zajímavá! Sion by měl stát v přepočtu kolem 400 tisíc korun, baterie vyjde podle současných cen na dalších zhruba 100 tisíc, ale Sono Motors očekávají, že cena půjde dolů.

Auto samozřejmě nebude spoléhat jen na jasné slunečné dny, má mít i zásuvku pro dobíjení jako klasické elektromobily. Solární panely mají prodlužovat základní dojezd 250 km na jedno dobití. Sion by tak mohl pomoci německé vládě splnit smělý cíl, aby do roku 2020 jezdilo po německých silnicích milion aut na elektřinu.

Související obsah

Výrobce představil taky unikátní systém filtrace vzduchu. V palubní desce je integrovaný islandský mech a lišejníky, které mají přirozeně odfiltrovat prachové částice a regulovat vlhkost uvnitř kabiny. Mech, který je vidět z kabiny průhledem v palubce,  nevyžaduje žádnou péči, čerpá vodu ze vzduchu a působí jako přírodní klimatizační zařízení.

Projekt vznikal od rou 2012 v malé garáži, o čtyři roky později stál první prototyp a parta nadšenců založila firmu. Velkou část projektu financovala prostřednictvím crowdfundingu.

Sion byl od začátku navržen hlavně jako ekologicky šetrný vůz, ale má nabídnout i výbavu a technologie, díky kterým bude konkurovat běžným moderním autům. Má být šestimístný, tři sedačky budou vpředu, tři zadní se dají variabilně sklápět, aby případně zvětšily zavazadlový prostor.

"Máme vyhřívání sedadel, klimatizaci, velký infotainment, který se interaktivně propojí s telefonem. Sion je plnohodnotné vozidlo, které je zároveň velmi jednoduché a není přeplácáno žádnými kudrlinkami," uvedl pro agenturu Reuters mladý zakladatel a šéf Sono Motors Laurin Hahn.

Auto díky obousměrnému systému může být využito k napájení jiných zařízení, včetně chytrých domácností nebo jiných elektromobilů.

K dispozici by měly být dva modely – Urban a Extender.

S využitím solární energie koketují i velcí výrobci aut, třeba Audi vloni začala spolupracovat s čínskou společností Hanergy na vývoji článků pro prosklené panoramatické střechy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Solární energie

Důležité Události