Zahraničí

Do práce za pár korun, Ukrajinec si postavil vlastní elektromobil

Je tu inspirace pro všechny domácí kutily. Ukrajinský včelař si sám sestrojil vlastní elektromobil. Říká mu Včelka, jezdí s ním do práce a denně najede přes 50 kilometrů. Auto ho přitom vyšlo v přepočtu jen na několik desítek tisíc korun. Díky svému autu se Vasyl Terteka stal na západě země celebritou.

Z domova do včelína to má 25 kilometrů. A protože se každodenní cesta autem prodraží a na kole to trvá moc dlouho, přišel Vasyl Terteka s nápadem postavit si vlastní elektromobil.

"Bylo těžké jezdit takovou vzdálenost na kole, už nejsem žádný mladík. Tak jsem se rozhodl sestavit malý elektromobil. Aspoň mi do obličeje nefouká vítr a neprší mi na hlavu. Mnohem lepší než kolo," vysvětlil Terteka.

Auto se jmenuje Včelka a jeho výroba vyšla na necelých 40 tisíc korun. Než se do stavby včelař pustil, neměl žádný konkrétní plán, využil své znalosti z mládí, kdy pracoval jako radiomechanik. A co nevěděl, našel na internetu. Funkční auto dal dohromady za tři měsíce.

"Je to úplně normální auto, které jezdí. Myšlenku, že by lidé měli jezdit v elektromobilech podporuji. Je to velmi chytré a levné. Jen pomyslete, kolik benzínu nebo nafty jeden spotřebuje během podobné jízdy," sdělil přítel vynálezce Mykola Muzyka.

Související obsah

Podle vynálezcových slov ho teď 100 kilometrů jízdy stojí asi tři koruny, v normálním autě by za stejnou vzdálenost zaplatil až 170. Na západě Ukrajiny je Terteka se svým vozítkem hotovou celebritou, nikdo totiž nevěřil, že se mu Včelku opravdu podaří sestavit.

Nabídky na koupi Včelky se prý majiteli hrnou ze všech stran, Terteka ale ani na minutu neuvažuje o tom, že by se svého auta vzdal. Vždyť mu teď cesta do práce trvá pouhých 40 minut.
 

Kateřina Vodvářková / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události