Autonomní řízení

Autonomní auta v ulicích. Toyota je vypouští do evropských měst

Autonomní auta v ulicích. Toyota je vypouští do evropských měst
Zdroj: Toyota News

Toyota začíná testovat systémy autonomního řízení na veřejných komunikacích v Evropě. Po úspěšných simulacích a zkouškách na uzavřených trasách je nasazuje v reálných podmínkách měst. První je na řadě rušné centrum belgického Bruselu.

Koncern Toyota vybral pro testování autonomního systému model Lexus LS. Jde o běžný sériově vyráběný vůz, který se bude pohybovat po otevřených veřejných komunikacích. Jediným rozdílem je sestava senzorů namontovaných na střeše vozidla. Jde například o laserový systém LIDAR, radary, kamery a vysoce přesný systém pro určování polohy.

Speciálně upravený autonomní Lexus bude příštích 13 měsíců projíždět pevně stanovenou trasu v ulicích Bruselu.

Na palubě bude vždy přítomen záložní řidič, který může kdykoli zasáhnout, a systém autonomního řízení vozidla tak “přehlasovat”. Dohlížet na to bude i pracovník obsluhy.

Související obsah

Toyota tento vůz nasazuje na veřejné komunikace po měsících příprav - ověřování systému autonomního řízení, školení řidičů, analyzování tras a jednání s úřady kvůli získání nezbytných povolení.

”Hlavním cílem tohoto zkušebního projektu je studovat komplexní a nepředvídatelné lidské chování a jeho dopady na požadavky kladené na systémy autonomního řízení,“ říká Gerald Killmann, viceprezident pro výzkum a vývoj Toyota Motor Europe (TME).

Konečným cílem Toyoty je nulový počet obětí dopravních nehod. “Je tudíž klíčové rozumět lidskému chování a reagovat na složitosti různorodé populace v prostředí měst jako je Brusel, hlavní město Evropy, v němž dnes žijí lidé 184 různých národností. Po úspěšném testování na veřejných komunikacích v Japonsku a USA budeme nyní vůz zkoušet v evropských podmínkách,“ dodává Killmann.

Projekt razí cestu rozsáhlým provozním zkouškám systémů autonomního řízení, do nichž se zapojí cca 1000 řidičů, 100 vozidel a 10 evropských zemí. TME se zaměří na výzkum chování zákazníků a bezpečný provoz systémů ve složitém prostředí měst.

Související obsah

Autonomní vozidlo bude zároveň sloužit ke sběru dat v rámci účasti Toyoty v evropském projektu „L3Pilot“ společně s 34 dalšími partnery, včetně významných výrobců automobilů, dodavatelů pro automobilový průmysl, výzkumných institucí a úřadů. L3Pilot představuje čtyřletý evropský projekt zahájený v roce 2017, spolufinancovaný Evropskou komisí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autonomní řízení

Důležité Události