Rychlost

Obec chtěla tvrdě trestat řidiče. Co řekly úřady na umělou díru v silnici?

Obec chtěla tvrdě trestat řidiče. Co řekly úřady na umělou díru v silnici?
Zdroj: Actibump

Když pojedete moc rychle, otevře se před vámi šesticentimetrová díra v silnici a kola bouchnou o umělý výmol. Příště si prý dáte pozor a limit radši dodržíte. Zhruba tak funguje systém Actibump, o který už více než rok usiluje jihomoravská obec Branišovice. Chce ho instalovat na frekventované silnici, která spojuje Znojmo s Pohořelicemi a dál s Brnem. Jak její snaha dopadla?

Naprostá většina řidičů, kteří projíždějí obcí na Moravský Krumlov či na Pohořelice, si s nejvyšší povolenou rychlostí hlavu neláme, stěžují si dlouhodobě Branišovičtí.

V jihomoravské obci je pochopitelně povoleno jet maximálně 50 km/h. Ve směru na Pohořelice však limit překračuje 89% řidičů, ve směru na Moravský Krumlov dokonce přes 90 %. Na třistametrovém úseku už radar jednomu z šoférů naměřil i 124 km/h.

Obec si tak vyhlédla speciální past, kterou chtěla hříšníkům postavit do cesty, aby dopravu zklidnila. Systém Actibump úspěšně funguje na několika místech ve Švédsku a Branišovice měly být první, kdo jej nechá instalovat u nás.

Actibump je jakýsi umělý výmol či pohyblivý práh. Je napojený na radar - jakmile řidič překračuje limit, v silnici poklesne speciální modul a vytvoří krátkou umělou nerovnost hlubokou 6 centimetrů. Podle výrobce řidič po “nárazu” do výmolu okamžitě zpomalí, navíc si příště dá pozor a sníží rychlost předem. “Umělá díra” tak funguje i preventivně.

Systém prý auta nemůže poškodit a ve srovnání s příčnými prahy snižuje spotřebu, emise i hluk a vibrace.

Před vozidlem, které dodrží předepsanou rychlost se práh nepropadne. Systém umí rozpoznat i vozy záchranky, policie a hasičů, kterým vyšší rychlost umožní bez překážky.

Branišovice se pokoušejí originální past na hříšné řidiče získat už přes rok. Ale marně. A vypadá to, že budou muset hledat jiné řešení.

Související obsah

“Stanovisko, které jsme obdrželi od silničního správního úřadu, je zamítavé, třebaže ministerstvo dopravy se k němu vyjádřilo pozitivně,” oznámila před časem obec.

Instalaci tohoto systému odmítla policie i krajští silničáři kvůli bezpečnosti, informoval Český rozhlas. ”V místě plánované instalace se nám jeví vhodnější jiná opatření na zklidnění dopravy,“ řekl Českému rozhlasu policejní mluvčí Pavel Šváb.

Branišovice na zařízení už získaly evropskou dotaci, teď se pokusí požádat o prodloužení termínu a znovu apelovat na ministerstvu dopravy, které v minulosti s umístěním umělé překážky za určitých podmínek souhlasilo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Rychlost

Důležité Události