Parkování

Příliš radikální trest: Špatně zaparkuješ, přijdeš o pneumatiky!

Příliš radikální trest: Špatně zaparkuješ, přijdeš o pneumatiky!
Zdroj: Bristol Post

S extrémním řešením špatného parkování přišel vynálezce z Bristolu v jihozápadní Anglii. Sestrojil speciální zařízení, které má odradit motoristy od parkování na chodnících. A trest je hodně tvrdý – auto, které na chodník najede, přijde minimálně o jednu pneumatiku.

Svůj vynález pojmenoval Catclaw – Kočičí dráp. To sedí. Poměrně jednoduché zařízení vypadá jako gumová čepička na vrchu kovového válce, který se zapustí na kraji chodníku nebo na obrubníku. Jakmile na ni najede těžké auto, guma se zmáčkne a vyleze ostrý dráp, kovový hrot, který hříšníkovi propíchne pneumatiku.

Vynálezce Yannick Read (47) tvrdí, že jeho radikální nápad by mohl pomoci zastavit teroristické útoky a chránit lidské životy. Informoval deník Bristol Post.

Systém Catclaw Pavement Protection funguje jen na auta a pro ostatní není nebezpečný. Kolo, koloběžka, invalidní vozík nebo chodec, který na něj šlápne, nemají takovou váhu, aby pryž zmáčkli.

Teorie zní: podél chodníků namontovat tisíce takových kočičích drápů a upozornit řidiče, co jim při špatném parkování hrozí.

Drápy by mohly mít ještě jedno využití. A to v boji proti terorismu. Podle vynálezce zařízení může minimálně zbrzdit teroristy, kteří by se pokoušeli útočit v autě na chodce.

Yannick tvrdí, že ho inspirovala znepokojující policejní statistika z Bristolu. „V loňském roce auta zabili 43 lidí ve chvíli, kdy šli po chodníku," vysvětlil. "V jednom případě auto zásilkové služby přejelo a rozdrtilo čtyřletou holčičku, která jela po chodníku na koloběžce. Přímo před její matkou. Je to extrémní příklad, ale nemusel by se stát. Možná si myslíte, že jste na chodníku v bezpečí, ale nejste,“ dodal vynálezce.

Právě doručovatelé se podle Yanicka s parkováním nepářou a často najíždějí na chodníky a blokují je. Problémy jsou častější s tím, jak roste objem nákupů na internetu s doručením zboží až do domu. Podobné případy se tak nevyhnou ani obytným zónám.

Také v Česku řadu lidí zablokované chodníky přivádějí k všelijakým vynálezům. Jen je to trošku jiný styl, například lak objetý klíčem... Originální "trest" kdosi vymyslel na sídlišti v pražských Bohnicích: špatně parkujícím autům maže kliky psími exkrementy...

Vynálezce kočičích drápů z Bristolu nicméně říká, že ohlasy na jeho prototyp jsou pozitivní. Otázka je, jak se drápy budou líbit úřadům a policii. Rozšíření něčeho takového rozhodně nebude jednoduché a propichování pneumatik za špatné parkování se může leckomu jevit jako příliš tvrdý trest.

Co si o tomhle nápadu myslíte vy?


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události