Rady a tipy

Chyba, která může zničit dovolenou. Jak se v cizině nesplést u pumpy?

Chyba, která může zničit dovolenou. Jak se v cizině nesplést u pumpy?
Zdroj: Profimedia

Zbytečná chyba, která zkazí celou dovolenou. Stát se ale může každému. I nejzkušenější řidiči mohou zazmatkovat a natankovat do svého auta špatné palivo, obzvlášť v zahraničí, kde jsou stojany označeny jinými názvy. Jak se takovým nepříjemnostem vyvarovat?

Tři nejběžnější druhy paliva v Česku mají zažitá označení Natural 95, Natural 98, a Diesel. V jiných státech se ale obchodní názvy více, či méně liší. Máme pro vás jednoduchý návod, jak se v tom vyznat v každé zemi.

“V loňském roce na podzim bylo zavedeno jednotné označování paliv ve všech evropských státech, a to i v těch, které nejsou v Evropské unii. Ale obchodní názvy jednotlivých paliv si státy mohly ponechat i nadále. Ovšem na výdejních stojanech a na tankovacích pistolích nyní naleznete nové symboly pro jednotlivá paliva. Tyto symboly musí být také uvedeny ve víčkách nádrží aut vyrobených nebo registrovaných od podzimu loňského roku” uvádí Pavel Foltýn z Auto ESA.

Jak se nově značí benzín

Nové evropské označení pro stejný benzín, jako je náš Natural 95 nebo Natural 98 je E5 v kroužku. E znamená ethanol a číslo 5 znamená podíl této složky v procentech v palivu. Můžete také narazit na benzín s vyšším podílem biosložky E10. Pokud nemáte vůz s karburátorem (tedy nejspíše mladého veterána), motor si s palivem E10 poradí. Pro palivo E85 musíte mít již auto upravené na ethanol, neboli biolíh. Jednoduchá rada zní, pokud máte benzínový vůz, je E5 pro vás jistota.

Související obsah

Obchodní názvy benzínu

Jak poznáte, zda se jedná o benzín s oktanovým číslem 95 nebo 98, když oba mají označení E5? V Německu používají názvy Super pro 95 a Super Plus pro 98. Stejně jako v Rakousku nebo v Chorvatsku. V Chorvatsku ale u některých pump narazíte také na Eurosuper 95 nebo Eurosuper Plus 98. Ve Francii, Španělsku a Itálii používají k označení jak slůvko “plus”, tak oktanová čísla. Když zaměníte benzín 95 za 98, technicky se s motorem nic nestane. Maximálně se plácnete víc přes kapsu, v našich cenách je rozdíl asi tak tři sta korun na nádrž.


Jak se nově značí nafta

Nafta s nejnižším podílem biosložky se označuje B7. Ta by nás měla zajímat především. Písmeno B zde znamená biodiesel, nikoliv benzín, což může být matoucí! Naštěstí naftová pistole nejde zasunout do otvoru benzínové nádrže.

Obchodní názvy nafty

S naftou je to jednoduché. V Německu a Rakousku naftu označují jako u nás - Diesel. V Chorvatsku se můžete setkat s označením Dizel, Diesel nebo Eurodiesel. Ve Francii, Itálii a ve Španělsku to může být Gazole, Gasoil, Gasolio nebo Gasóleo.

Například ve Španělsku či Portugalsku je tak třeba dát velký pozor na záměnu místních názvů: Gasolina (benzín)/ Gasóleo (nafta).

Názvy paliv ve vybraných zemích:

Ceny paliv ve vybraných zemích

V jednotlivých evropských zemích se ceny paliv mohou významně lišit. je dobré si tankování naplánovat před cestou. “Dobrá zpráva je, že ceny benzínu a nafty jsou v Rakousku, Maďarsku a Slovinsku srovnatelné s našimi cenami. Takže po cestě do Chorvatska ceny nemusíte řešit. V Chorvatsku pak litr paliva vyjde téměř o tři koruny dráž než u nás. Nejdražší palivo mají v Evropě mají dlouhodobě v Itálii a Řecku, kde může rozdíl oproti českým cenám činit až 8 korun na litr,” upřesňuje Pavel Foltýn z Auto ESA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Rady a tipy

Důležité Události