Autoservis

Potřebujete na autě převážet kola? Podívejte se, jak neudělat chybu

Potřebujete na autě převážet kola? Podívejte se, jak neudělat chybu
Zdroj: Auto Kelly

Vyrážíte autem na letní výlet nebo dovolenou a chcete si s sebou vzít i jízdní kola? Se zavazadly je do kufru rozhodně nesložíte. Jaké máte možnosti?

Existuje několik variant, jak na auto připevnit kola. Ať už vyrážíte sami, nebo s rodinou. Podívejte se na výhody a nevýhody jednotlivých řešení:

Nosič kol na tažné zařízení

Nosič na kola upevněný na tažném zařízení patří mezi nejoblíbenější varianty. Uchycení na auto je poměrně snadné, rychlé a zvládnete to úplně sami. Výhodou nosiče je i možnost jeho sklopení, které umožňuje lepší přístup do zavazadlového prostoru. Je možné pořídit i nosič se zámkem, který kola ochrání proti krádeži. ”Jedná se o univerzální typ nosiče, to znamená, že je možné jej použít na všechna běžná tažná zařízení osobních aut. Nosič na tažné zařízení uveze až 4 jízdní kola,“ popisuje Michal Knor ze společnosti Auto Kelly.

Související obsah

Podle české legislativy musí být na nosiči kol na tažném zařízení připevněná viditelná registrační značka (podložka je součástí nosiče), takže, pokud si tento typ nosiče pořídíte, určitě nezapomeňte zadní značku přemístit do ”rámečku“ na nosiči nebo si pro větší komfort pořiďte třetí “espézetku”.

O vydání třetí registrační značky a její zapsání do technického průkazu můžete požádat na úřadu obce s rozšířenou působností, který vede agendu registru vozidel. Úřad si účtuje celkem 650 korun a výroba značky trvá asi dva týdny.

Výhody:

Skladné nosiče, které uvezou až čtyři kola.

Snadná montáž poradí si i netechnický typ.

Když změníte auto, můžete nosič opět používat.

Díky funkci sklopení otevřete páté dveře nebo víko kufru, i když jsou zrovna kola v nosiči.

Nevýhody:

Pouze pro auta vybavená tažným zařízením.

Vyšší cena.

U některých vozidel může nosič omezit výhled zadním oknem.

Nosič kol musí být opatřený registrační značkou.

Nosič kol na páté dveře

V případě, že auto není vybaveno tažným zařízením, můžete využít nosič kol na zadní dveře. Tyto nosiče je většinou možné namontovat pouze na doporučené typy vozů specifikované výrobcem. “Kromě použití na karoserii sedan, kde se nosič umisťuje na víko kufru, je ale potřeba počítat s tím, že bude omezen přístup do kufru i funkce zadního stěrače, protože horní část nosiče se opírá o zadní okno. Během instalace si také musíte dávat opravdu velký pozor, abyste jízdním kolem nepoškrábali lak vozu,“ vysvětluje Michal Knor.

Výhody:

Skladné nosiče, které uvezou několik kol najednou.

Upínání kola je hračka, manipulujete s ním totiž v malé výšce.

Před vjezdem do garáže nemusíte kola sundávat.

Nevýhody:

Po dobu převozu kol je kufr bohužel nepřístupný.

Nosič částečně omezuje výhled zadním oknem.

Nejedná se o univerzální nosič pro všechny typy aut.

Držák na kola na střechu

Nejčastěji se na silnicích setkáváte s vozy vybavenými střešními nosiči kol. Aby však bylo možné takový nosič na auto přidělat, musí být auto vybaveno příčnými střešními nosiči. Tyto příčníky se buď uchytí za lem karoserie nade dveřmi nebo na podélné střešní nosiče vozidla (tzv. hagusy).

Střešní nosiče jízdních kol jsou univerzální, tzn. že je lze použít na jakémkoliv autě. Důležité je ale sledovat, pro jak velký průměr rámové trubky jízdního kola je daný nosič určen. Kolo se uchytí za rám, ráfky se zajistí pomocí upevňujících pásků a je hotovo. ”U nosiče na střechu e třeba počítat s větší spotřebou auta. Doporučujeme tedy klidnější a plynulejší jízdu. Ušetříte si benzín a pojedete bezpečně,“ doplňuje Knor.

Výhody:

Příznivá cena – pro každé kolo kupujete jeden nosič.

Na běžnou střechu bez problémů umístíte až čtyři kola.

Nosič je velice skladný. Když jej nepoužíváte, nezabere mnoho místa.

Při změně auta můžete nosiče dál používat.

Nevýhody:

Manipulace s kolem ve výšce může být namáhavá.

Neobejdete se bez střešního nosiče (příčníků), na který se nosiče kol upínají.

S koly na střeše do garáže pravděpodobně nezaparkujete, nezapomeňte proto kola vždy sundat.

Zvýšený aerodynamický odpor a spotřeba, citlivost na boční vít.r

Nechte si poradit od odborníka

Při výběru držáků a nosičů na kola si nechte poradit od odborníka. Raději se vyhněte supermarketům - neznačkové modely jsou sice levnější, ale mohou s nimi být spojené i nečekané problémy. Raději vybírejte ve specializovaných obchodech s autopříslušenstvím, kde dostanete příslušenství určené přímo na váš vůz.

Související obsah

Pro jaké kolo chcete nosič využívat?

Při nákupu nosiče je třeba se také zamyslet nad tím, jaká kola budete chtít převážet. Pokud jste si oblíbili elektrokola, počítejte s jejich výrazně vyšší hmotností, proto je pro manipulaci s elektrokoly ideální k nosiči přikoupit i nájezdové rampy.

Nosič by měl odpovídat i tvaru vašeho kola. Všechny tyto detaily zajišťují bezpečnost nejen pro vaše kolo, ale i pro celou posádku auta.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události